Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Rolnictwo coraz bardziej cyfrowe

Rolnictwo coraz bardziej cyfrowe

2021-11-09

Dron nad polem rzepaku

Rolnictwo jako dział gospodarki podlega procesom rozwoju. Wprowadzane są nowości i innowacje, a praca rolnika wymaga poszerzania wiedzy i dostępu do informacji. Posiadanie komputera i korzystanie z internetu to dzisiaj jeden z podstawowych elementów tej pracy. Rolnictwo staje się coraz bardziej cyfrowe.

Internet jest skarbnicą wiedzy dla rolnika. Firmy nasienne, nawozowe, producenci środków ochrony roślin i maszyn przedstawiają ofertę na swoich stronach internetowych. Instytuty naukowe działające w obszarze rolnictwa, ośrodki doradztwa, Centrum Doradztwa Rolniczego również prowadzą swoje strony internetowe, na których prezentują informacje i porady rolnicze. Również prasa rolnicza przekazuje wartościowe wiadomości i porady głównie w internecie. Bardzo dużo informacji przydatnych w ochronie roślin można znaleźć także na platformie sygnalizacji agrofagów (www.agrofagi.com.pl).

Dużym ułatwieniem pracy rolnika może być smartfon. Powstają aplikacje, za pomocą których rolnik ma dostęp do informacji, np. o występowaniu agrofagów i metod ich zwalczania.
Rewolucję w rolnictwie (3.0) wprowadziło rolnictwo precyzyjne i jego wyposażenie elektroniczne - nawigacja GPS, komputery pokładowe do opryskiwaczy, rozsiewaczy nawozów. Kolejną nowością, która jest wykorzystywana coraz częściej w rolnictwie są drony. Są one pomocne w wykrywaniu szkodników, chorób, a także precyzyjnym nawożeniu.
Ważnym elementem przydatnym w pracy rolników, a szczególnie sadowników, są stacje meteorologiczne. Pomagają one rolnikowi podjąć decyzje odnośnie do terminu wykonania zabiegów ochrony roślin, dostarczają dane meteorologiczne (temperatura, opady). Coraz więcej elektroniki stosowanej w rolnictwie powoduje, że do rolnika dociera dużo danych, które mogą ułatwić podejmowanie ważnych decyzji i zarządzanie gospodarstwem.

Zbudowanie spójnego systemu wykorzystania danych w celu sprawnego zarządzania gospodarstwem to zadanie rolnictwa 4.0 - rolnictwa inteligentnego. Sprzęt wykorzystywany w rolnictwie precyzyjnym stosowany jest głównie w dużych gospodarstwach, ale w dobie rolnictwa zrównoważonego wymaga się, aby oprysk środkami ochrony roślin był dokładny i precyzyjny. Również wysiew nawozów powinien być równomierny i dokładny.

Opryskiwacze i rozsiewacze nawozów wyposażone w komputery-sterowniki używane są również w mniejszych gospodarstwach. Wykorzystanie wyników badań COBORU (plony i charakterystyki odmian) pozwala dobrać odpowiednią odmianę.

Umiejętne korzystanie z elektroniki i danych cyfrowych pozwala zoptymalizować nakłady, ograniczyć koszty i uzyskać dobry efekt produkcyjny.

Krzysztof Domagała

Źródło:

  • rolnictwoprecyzyjne.eu/blog/rolnictwo-4-0
  • „Rolnictwo czwartej ery technologicznej”. dr Jacek Skudlarski, SGGW, Farmer 11 /2021
udostępnij
do góry