Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Rolniku, zostań przyjacielem pszczół

Rolniku, zostań przyjacielem pszczół

2019-09-20

Pszczoły miodne i dzikie pszczołowate odgrywają bardzo ważną rolę w zapylaniu roślin rolniczych, sadowniczych warzywniczych i zielarskich, a także w kształtowaniu i utrzymaniu bioróżnorodności świata roślinnego.

Zapylanie przez pszczoły warunkuje plonowanie roślin. W rolnictwie i sadownictwie stosuje się środki ochrony roślin, które niewłaściwie stosowane mogą prowadzić do zatruć pszczół. Zabiegi ochronne muszą być wykonywane umiejętnie tj. właściwy dobór preparatu, prawidłowa dawka i termin zastosowania z przestrzeganiem okresu prewencji. W trakcie szkoleń z zakresu ochrony roślin doradcy ŚODR Modliszewice przedstawiają zagadnienie bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin dla pszczół i innych organizmów pożytecznych.

Pszczoły korzystają z naturalnych pożytków, ale pszczelarze wysiewają także różne rośliny z przeznaczeniem ich jako pożytki pszczele. Na polu doświadczalnym ŚODR w Modliszewicach co roku mamy niewielką kolekcje roślin miododajnych: facelii, gryki, słonecznika i mieszanek.

Kilka lat temu w ramach projektu „Z kujawskim pomagamy pszczołom” przeprowadzono kampanię społeczną pod hasłem „Zostań przyjacielem pszczół”. W ramach tej akcji organizowane były konkursy dla dzieci, dni pszczoły i konferencje naukowe. W wielu miastach w ramach nasadzeń roślin sadzono drzewa i krzewy miododajne, zakładano kwietne ogródki dla pszczół a także propagowano spożywanie miodu.

Zachęcamy do zgłębiania wiedzy na temat pszczelnictwa, w internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych materiałów i publikacji. Popieramy ideę pomocy pszczołom i apelujemy: rolniku, zostań przyjacielem pszczół!

Krzysztof Domagała

udostępnij
do góry