Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Rośliny bobowate jako pożytki pszczele

Rośliny bobowate jako pożytki pszczele

2019-02-19

Rośliny bobowate należą do najcenniejszych gatunków roślin rolniczych. Posiadają wiele zalet, dostarczają wartościowej paszy dla zwierząt, podnoszą żyzność gleby. Groch, fasola, soja, soczewica stanowią źródło wartościowego białka w żywieniu człowieka. Mniej znaną, ale równie ważną zaletą jest to że są one tzw. pożytkami pszczelimi. Dostarczają pszczołom wartościowego pyłku oraz nektaru do produkcji miodu.

 

Rośliny bobowate dostarczające pyłku to: bobik, łubin, wyka, seradela.

Rośliny wytwarzające nektar oraz ich wydajność miodowa:

  • Nostrzyk - 600 kg/ha,
  • Esparceta - 120-180 kg/ha,
  • Fasola wielokwiatowa - ok. 200 kg/ha,
  • Koniczyna biała - 110 kg,
  • Koniczyna białoróżowa - 80-100 kg/ha,
  • Koniczyna perska - 90 kg/ha,

Również koniczyna czerwona i lucerna stanowią pożytki pszczele, ale nie wszystkie gatunki pszczół mogą pobrać nektar. Oprócz tego, że pszczoły pobierają pyłek i nektar, to również  uczestniczą w zapylaniu niektórych gatunków. Szczególnie znaczenie ma to w uprawie koniczyny białej, czerwonej, inkarnatki, fasoli, lucerny.

Na roślinach bobiku namnażają się mszyce produkujące spadź, z której pszczoły wytwarzają miód spadziowy. Przy zwalczaniu chemicznym mszyc na bobiku zachodzi duże ryzyko zatrucia pszczół, dlatego należy robić to bardzo uważnie - prawidłowo dobrać preparat i przestrzegać okresu prewencji. Do roślin bobowatych należy również rabinia akacjowa, która jest bardzo cenna rośliną miododajną. Wydajność miodowa jednego dużego drzewa wynosi ok. 60 kg.

Krzysztof Domagała

udostępnij
do góry