Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Rośliny fitosanitarne na poplony

Rośliny fitosanitarne na poplony

2021-07-08

Rośliny fitosanitarne

W intensywnym rolnictwie ukierunkowanym na wysokie plony często pojawia się wiele problemów, a w przypadku uprawy przez kilka lat na tym samym stanowisku występuje duże nasilenie chorób, szkodników i chwastów.

Gatunki roślin określane jako fitosanitarne poprawiają stan sanitarny środowiska glebowego, poprzez korzystne oddziaływanie wydzielin korzeniowych uprawianych roślin. Ograniczają liczebność czynników chorobotwórczych i szkodników, stymulują rozwój pożytecznej mikroflory i mikrofauny glebowej. W ten sposób poprawia się żyzność gleby i zostają stworzone optymalne warunki do wzrostu roślin uprawnych, a tym samym uzyskania wysokich i dobrej jakości plonów.

Rośliny z grupy fitosanitarnych należy uprawiać jako poplony z przeznaczeniem na zielony nawóz. Poniżej kilka przykładów korzystnego oddziaływania roślin na glebę, które można wykorzystać i sporządzić odpowiednią mieszankę poplonową.

  • Gorczyca biała, rzepik, rzodkiew oleista, gryka - hamują rozwój nicieni, drutowców oraz kiełkowanie chwastów.
  • Owies szorstki, nagietek - ograniczają populację nicieni.
  • Cykoria, kukurydza, len, żyto, lucerna - pobudzają nicienie do wyjścia z cyst i szkodniki giną w warunkach niekorzystnych do życia.
  • Aksamitka - wpływa na zmniejszenie liczebności niektórych nicieni w uprawach warzyw i truskawek.
  • Nostrzyk - odstrasza gryzonie w uprawach polowych, poprawia właściwości fitosanitarne gleby.
  • Facelia błękitna - ogranicza mątwika i poprawia strukturę gleby.

Rośliny fitosanitarne zaleca się upra­wiać w mieszankach, na przykład owies z seradelą czy żyto z koniczyną. Mieszanki roślin fitosanitarnych mają znacznie korzystniejsze działanie niż uprawa pojedynczego ga­tunku, ponieważ obecność kilku gatunków roślin tego typu stymuluje rozwój szerszej grupy mikroorganiz­mów glebowych.

Rośliny uprawiane na poplon po przyoraniu dostarczą glebie cennej materii organicznej, pozwolą zmniejszyć zachwaszczenie i poprawią zdrowotność stanowiska.

Wiesława Kaczorek

udostępnij
do góry