Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Rośliny strączkowe dla twojego zdrowia i zdrowia planety

Rośliny strączkowe dla twojego zdrowia i zdrowia planety

2021-03-22

strączkowe ziarna

Roślinami strączkowymi nazywamy rośliny z rodziny bobowatych, które mają jadalne ziarno. Zalicza się do nich fasolę, groch, ciecierzycę, soczewicę. Są bogatym źródłem cennego białka, błonnika, witamin z grupy B, fosforu, żelaza i magnezu.

Rośliny strączkowe wchodzą w skład diet zalecanych do stosowania przy występowaniu chorób krążenia, nadciśnienia, cukrzycy, otyłości i chorób nowotworowych. Z roślin strączkowych przygotowuje się różne produkty: tofu, hummus, pasty, zupy, często są podkiełkowane. Są podstawą pożywienia w Indiach i krajach afrykańskich, a w Europie są podstawowym pożywieniem wegan i wegetarian.

Rośliny strączkowe mają wiele zalet kwalifikujących je do podstawowych upraw w rolnictwie zrównoważonym. Przerywają monokultury zbożowe, zmniejszają ilość chorób i szkodników. Resztki pożniwne wzbogacają glebę w substancję organiczną, redukują węgiel z atmosfery i wprowadzają do gleby, zwiększają aktywność i ilość mikroorganizmów glebowych, przyczyniają się do poprawy żyzności gleby. Dzięki dobrze rozwiniętemu korzeniowi palowemu mogą wykorzystywać substancje pokarmowe z głębszych warstw gleby, mogą sięgać do głębszych zasobów wody glebowej i oszczędnie nią gospodarują. Dzięki symbiozie z bakteriami Rhizobium wiążą azot z atmosfery, dzięki czemu praktycznie nie potrzebują nawożenia azotem. Część związanego azotu pozostaje w glebie dla roślin następczych, dzięki czemu możemy zmniejszyć nawożenie azotem tych roślin. Produkcja azotowych nawozów mineralnych wymaga dużych nakładów energetycznych. Podczas nawożenia azotem mineralnym, powstają podtlenki azotu (N2O) zaliczane do gazów cieplarnianych. Uprawa roślin strączkowych zmniejsza ilość produkowanych gazów cieplarnianych.

Dobrze wysuszone rośliny strączkowe można przechowywać przez kilka lat. Niewielka jest także skala  marnotrawstwa, ponieważ praktycznie mamy ich niedobór. Zalety roślin strączkowych dla zdrowia człowieka, a także dla zdrowia i żyzności gleby oraz redukcja gazów cieplarnianych powinny spowodować ich większe znaczenie w realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Krzysztof Domagała
Źródło: www.poradnikzdrowie.pl
zdjęcie główne: www.pixabay.com

udostępnij
do góry