Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Sadzenie drzew i krzewów owocowych: termin jesienny czy wczesnowiosenny?

Sadzenie drzew i krzewów owocowych: termin jesienny czy wczesnowiosenny?

2020-11-06

Wśród wielu sadowników od wielu lat trwa dyskusja, który termin sadzenia jest korzystniejszy dla nowych nasadzeń.

Najbardziej korzystny dla sadzenia drzew i krzewów jest termin jesienny od połowy października do pierwszych większych przymrozków. Zaś termin wiosenny obejmuje okres wczesnej wiosny, zanim ruszy ponownie wegetacja.

Podczas sadzenia w terminie jesiennym temperatura gleby nie może spaść poniżej 4˚C, aby system korzeniowy drzew i krzewów zdążył się zregenerował i wiosną mógł pobierać wodę i składniki mineralne. Jedną z głównych wad jesiennego sadzenia jest ryzyko przemarznięcia części nadziemnej oraz korzeni posadzonych roślin. Do przemarznięcia dochodzi gdy w czasie silnych spadków temperatury nie występuje okrywa śnieżna. Jesienią nie należy sadzić drzew i krzewów, które są wrażliwe na mróz.

Wiosenny termin sadzenia najlepiej wybrać dla drzew, które są wrażliwe na niskie temperatury zimą. Posadzone wiosną będą miały dłuższy czas na przyjęcie się. Młode, osłabione, nieukorzenione drzewko nie będzie narażone na przemarznięcie zimą. Do gatunków, które lepiej posadzić wiosną należą między innymi: brzoskwinie, nektaryny, morele, czereśnie, grusze. Drzewka owocowe zaleca się sadzić przed ruszeniem wegetacji, gdy tylko ziemia rozmarznie. Materiał szkółkarski przechowywany przez zimę w chłodni możemy wysadzać w późniejszym terminie (nawet w maju). Bezpośrednio przed sadzeniem korzenie drzewek z chłodni powinno się moczyć w wodzie na ok. 24 godziny. Wczesną wiosną wskazane jest obfite podlewanie wodą, gdyż w tym okresie występuje niewielka ilość opadów i wyższe temperatury nie sprzyjają prawidłowemu przyjmowaniu się drzewek, szczególnie podczas wystąpienia suszy wiosennej i niedoborów wody w glebie. Wiosenny termin sadzenia zmniejsza również ryzyko uszkodzenia przez gryzonie i zwierzynę łowną.

Nasadzenia w sadach towarowych prowadzi się głównie na wiosnę. Materiał szkółkarski jest przechowywany przez zimę w przygotowanych dołownikach lub magazynach, a w dużych gospodarstwach szkółkarskich - w chłodniach. Jest to spowodowane m.in. nie tylko obawą przed mrozami, ale także wynika z innych prac prowadzonych w gospodarstwie sadowniczym (czas od zakończenia zbiorów owoców do wystąpienia pierwszych mrozów może być niewystarczający na wykonanie nasadzeń).

Przy wyborze terminu sadzenia musimy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, jakość materiału nasadzeniowego, przygotowanie stanowisko pod sadzenie roślin. Wielu sadowników karczuje sady i plantacje jesienią, uprawia ją jesienią, a wiosną na to miejsce sadzi nowe nasadzenia.

Grzegorz Jurkowski
zdj. M. Miłek

udostępnij
do góry