Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Siew pietruszki korzeniowej jesienią

Siew pietruszki korzeniowej jesienią

2019-11-13

Pietruszka to gatunek rośliny dwuletniej z rodziny selerowatych. Pochodzi z klimatu umiarkowanego. Może być uprawiana w każdym rejonie naszego kraju.

Nasiona pietruszki kiełkują w temperaturze 2-3° C. Jej wytrzymałość na przymrozki jest dość wysoka i wynosi nawet -8° C. Jednak optymalna temperatura do prawidłowego wzrostu wynosi 17-19° C. Najważniejszym czynnikiem zapewniającym prawidłowe kiełkowanie nasion i późniejszy ich wzrost jest odpowiednia wilgotność gleby. Zarówno brak, jak i nadmiar wilgoci mogą w równym stopniu przyczynić się do zahamowania kiełkowania lub wzrostu. Z uwagi na niewielkie rozmiary nasiona pietruszki mają tendencję do przelegiwania w glebie. Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion wiosną i tym samym uzyskać wcześniejszy plon możemy uprawiać pietruszkę z siewu jesiennego. Do uprawy ozimej pietruszki należy wybrać stanowisko zaciszne, osłonięte. Do uprawy nadają się gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, o dość dużej pojemności wodnej, ale bez zastoisk wodnych - tereny niezagłębione. Odczyn gleby powinien wahać się w granicach pH 6,5. Należy zwrócić uwagę na to, aby zagony nie były zalewane wiosną przez topniejący śnieg. Zagony powinny być także założone dość blisko siebie, aby w razie spadków temperatury można było je wiosną przykryć agrowłókniną lub folią perforowaną. Stanowisko pod założenie uprawy pietruszki powinno być wolne od chwastów.

Do nawożenia gleby jesienią możemy użyć kompostu lub nawozów zielonych - odpowiednio wcześniej uprawianych. Niezależnie od sposobu uprawy gleby należy jesienią wykonać orkę przedzimową w celu spulchnienia gleby. Wykonujemy także nawożenie mineralne nawozami fosforowymi i potasowymi. Nawożenie azotem dopiero wiosną, gdyż w czasie zimy azot zostanie wymyty z gleby.

Zalecane dawki nawozów dla pietruszki na 1 hektar

Fosfor - P2O5

60-80 kg

stosować 2-3 tygodnie
przed siewem

Potas - K2O

150-200 kg

stosować 2-3 tygodnie
przed siewem

Azot - N

50-80 kg

stosować wiosną pogłównie po wzejściu roślin

Do siewu jesiennego wybieramy nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania i siejemy gęściej niż siejąc wiosną, z uwagi na możliwość wymarznięcia części nasion w zimie. Nasiona pietruszki w  uprawie ozimej siejemy wprost do gruntu, na głębokości nie większej niż 2 cm. Odległość rzędów powinna wynosić 25-30 cm, odległość w  rzędzie już po przerywce powinna wynosić 3-5 cm. Termin siewu pietruszki przypada na koniec listopada i  początek grudnia i jest uzależniony od warunków atmosferycznych panujących w danym roku. Nasiona powinny przeleżeć pod grudą i nie powinny wykiełkować. Do uprawy ozimej nadaje się tylko jedna odmiana pietruszki korzeniowej - Cukrowa.

Tekst i zdjęcie: Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry