Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/„Śladami innowacji w rolnictwie północnych Włoch”

„Śladami innowacji w rolnictwie północnych Włoch”

2019-10-16

W dniach 07-11 października 2019 r. odbył się bardzo ciekawy wyjazd studyjny do Włoch pn. „Śladami innowacji w rolnictwie północnych Włoch”. Organizatorem całego przedsięwzięcia był CDR w Brwinowie. Uczestnikami wyjazdu byli pracownicy CDR i WODR realizujący zadania na rzecz SIR, przedstawiciele MRiRW i ARiMR.

Wyjazd studyjny miała na celu zapoznanie uczestników z innowacjami wdrażanymi w rolnictwie na terenie północnych Włoch przez działające tam Grupy Operacyjne EPI oraz zapoznanie z włoskim systemem wspierania innowacji w rolnictwie w ramach EIP-AGRI.

W programie wizyty były takie punkty jak:

  • wizyta na Kampusie Uniwersytetu w Padwie „Veneto Agricoultura”: spotkanie z włoskim odpowiednikiem EIP-AGRI oraz KSOW, spotkanie z Agencją Płatniczą,
  • spotkanie z Grupą Operacyjna EPI Bio-social zajmująca się tematami społecznymi na obszarach wiejskich,
  • wizyta u Grupy Operacyjnej EPI zajmującej się tematyką zastosowania robotów w rolnictwie precyzyjnym (tu odbył się uroczysty pokaz opryskiwacza do plantacji winorośli),
  • spotkanie z Grupą Operacyjnej EPI BoDi Treviso zajmującej się tematyką innowacyjnych rozwiązań dla winiarzy,
  • wizyta u Grupy Operacyjnej EPI Miproled Treviso zajmującej się tematyką innowacji w produkcji szklarniowej z wykorzystaniem oświetlenia LED,
  • wizyta u Grupy Operacyjnej EPI Antibioticfree Beef zajmującej się tematyką produkcji wołowiny wysokiej jakości,
  • wizyta u Grupy Operacyjnej EPI Campo Mostra zajmującej się tematyką innowacyjnych technologii nawadniania,
  • wizyta u Grupy Operacyjnej EPI Serrinnovation zajmującej się tematyką innowacji w łańcuchu produkcji jedwabiu (Włochy maja długoletnie tradycje w przemyśle włókienniczym, w szczególności produkcji tkanin wełnianych i jedwabnych; ten ciekawy projekt ma doprowadzić do wyprodukowania całościowo na wszystkich etapach jedwabiu „made in Italy”).

Włochy mają dobre warunki do rozwoju rolnictwa, chociaż struktura agrarna jest niekorzystna - przeważają małe i średnie gospodarstwa o niewysokiej towarowości. Na włoskim rynku dobrze rozwinięty jest system wsparcia grup producenckich - kraj ten zajmuje czołowe miejsce w UE pod względem liczby stowarzyszeń organizacji producentów. W rejonie Veneto utworzono 56 Grup Operacyjnych. W całym kraju jest ich ok. 322. Włosi przywiązują również dużą uwagę do systemu certyfikowania żywności - w UE zarejestrowali ponad 280 produktów regionalnych.

Problemem gospodarki włoskiej jest wybitnie nierównomierny poziom rozwoju poszczególnych regionów kraju. Gospodarczo Włochy wyraźnie dzielą się na wysoko rozwiniętą północ i słabiej rozwinięte południe. Region północny ma rolnictwo wysoko wydajne. Na południu przeważają tradycyjne uprawy oraz małe i nisko wydajne gospodarstwa rolne. Mimo tych różnic Włochy są ósmą potęgą gospodarczą Świata.

Włochy dzielą się na dwadzieścia autonomicznych regionów. Każdy region ze względu na zróżnicowanie warunków gospodarowania ma swój przystosowany pod potrzeby terenu Regionalny Program Rozwoju (np. PSR Veneto 2014-2020).

Spotkania były bardzo pouczające. Umożliwiły wymianę doświadczeń polsko-włoskich z grupami operacyjnymi regionu północnych Włoch. Mieliśmy możliwość zobaczenia jak realizuje się we Włoszech projekty w ramach działania Współpraca oraz bazę innowacyjnych pomysłów i formy ich wdrażania. Postaramy się te dobre przykłady przenieś na grunt polskiego rolnictwa i jego potrzeb.

Izabela Niedobit
Koordynator SIR

 

 

udostępnij
do góry