Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Soczewica cennym źródłem białka

Soczewica cennym źródłem białka

2020-12-07

Soczewica jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Znana była na Bliskim Wschodzie już 7,5 tys. lat p.n.e. Około 3 tys. lat przed naszą erą trafiła do Europy. Najczęściej uprawia się ją w Hiszpanii, Francji i Niemczech.

W Polsce soczewica była szeroko rozpowszechniona przed drugą wojną światową. W latach powojennych z powodu trudności z mechanizacją uprawy zmalało zainteresowanie nią rolników. W ostatnich latach ze względu na walory żywieniowe soczewicy, wzrasta zainteresowanie rolników jej uprawą.

Soczewica jest rośliną należącą do rodziny bobowatych. Jest rośliną samopylną, dnia długiego. Okres wegetacji wynosi od 105 do 110 dni. Najbardziej przydatne do uprawy są gleby lżejsze przewiewne należące do kompleksów: pszennego wadliwego, żytniego bardzo dobrego, żytniego dobrego. Najczęściej uprawia się ją po zbożach, w trzecim roku po oborniku. Nie znosi gleb kwaśnych. Optymalne pH dla soczewicy wynosi 6 - 6,5.

Odmiany występujące w uprawie podzielono na dwa podgatunki: soczewica drobnonasienna i grubonasienna. W uprawie są polskie odmiany Tina i Anita należące do odmian grubonasiennych. Optymalna obsada dla nasion grubonasiennych wynosi 150-200 szt./m2. Ilość wysiewu najczęściej wynosi 100-120 kg/ha. Wysiewa się ją wcześnie w terminie siewu owsa na głębokość 6-8 cm. Rozstawa rzędów powinna wynosić 15-30 cm. Soczewica jest podatna na wyleganie i mogą nastąpić utrudnienia zbioru. W badaniach IUNG Puławy uprawiano ją z rośliną podporową, np. pszenicą jarą. Plon w uprawie na nasiona wynosi od 0,8 do 1,2 t/ha.

Jest kilka rodzajów nasion soczewicy. Najbardziej popularne są nasiona czerwone pozbawione łupiny. Nasiona żółte są delikatne w smaku, a nasiona zielone pozostają sypkie po ugotowaniu i dają uczucie sytości. Nasiona soczewicy zawierają duże ilości wartościowego białka (do 21 g w 100 g nasion), węglowodany, duże ilości witamin z grupy B (B1 i B6) oraz składniki mineralne: fosfor, potas, magnez, cynk, żelazo. Soczewica ma właściwości prozdrowotne, reguluje pracę jelit, obniża poziom cholesterolu. Ma niski indeks glikemiczny, dlatego mogą spożywać ją diabetycy. Soczewica jest jednym z podstawowych składników diety wegetarian i wegan, zastępując mięso. Spożywana jest w postaci zup, sałatek lub pasztetów, z dodatkiem innych warzyw lub owoców.

Krzysztof Domagała

udostępnij
do góry