Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Srebrzystość liści drzew - objawy choroby, profilaktyka i zwalczanie

Srebrzystość liści drzew - objawy choroby, profilaktyka i zwalczanie

2020-07-23

Srebrzystość liści drzew jest to choroba grzybowa, która występuje powszechnie w sadach, ale najczęściej atakuje drzewa pestkowe: śliwy i wiśnie, rzadziej spotykana jest na jabłoniach.

Objawy choroby i występowanie

Charakterystycznym objawem choroby są przebarwienia liści na kolor ołowianoszary lub srebrzysty. Zmiany te spowodowane są wydzielaniem przez patogena enzymów, które powodują odstawanie skórki liścia od warstw miękiszu palisadowego. Z upływem czasu, przestrzeń ta wypełniana jest powietrzem i wywołuje efekt świetlny objawiający się srebrzystym kolorem liści. Są to objawy wtórne, ponieważ grzyb nigdy nie rozwija się na liściach.

Srebrzystość liści drzew jest pasożytem kory i drewna. Drewno porażonych drzew brunatnieje, marszczy się, murszeje, kora ulega nekrozie i odpada. Prowadzi to do zamierania gałęzi i konarów, a nawet całych drzew. Na obumarłych pniach i konarach tworzą się skórzaste, ułożone dachówkowato, półkoliste owocniki grzyba. Górna ich część jest szara, a dolna szarobrunatna lub fioletowo-czerwona.

Patogen rozprzestrzenia się za pomocą zarodników podstawkowych tworzących się na dolnej stronie owocników. Zarodniki wnikają do pni i konarów poprzez rany po cięciu drzew lub poprzez pęknięcia powstałe wskutek przemarznięcia. Choroba może być też przenoszona na sekatorach lub piłach z chorych drzew na zdrowe.

Od momentu zakażenia do pojawienia się owocników upływa kilka lub kilkanaście lat.

Srebrzystość liści drzew (fot. W. Kaczorek)

Srebrzystość liści drzew (fot. W. Kaczorek)

Profilaktyka i zwalczanie

  • Usuwać z sadu i niszczyć chore drzewa.
  • Ograniczać cięcie oraz szczepienie drzew w sadach zagrożonych chorobą.
  • Unikać przenoszenia grzybni patogena na narzędziach do cięcia, narzędzia należy dezynfekować w 70% alkoholu lub w 10% podchlorynie sodu.
  • Rany po cięciu drzew należy zabezpieczać farbą emulsyjną z 2% dodatkiem fungicydów o działaniu układowym lub pastami ochronnymi.

Wiesława Kaczorek
Źródło: Marek Grabowski „Choroby drzew owocowych”, Kraków 2014

udostępnij
do góry