Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Susza w województwie świętokrzyskim

Susza w województwie świętokrzyskim

2018-06-19

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach - PIB susza rolnicza występuje na terenie Polski w uprawach: zbóż ozimych i jarych, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek. Susza występuje we wszystkich województwach. Instytut zwraca uwagę, że największe zagrożenie suszą występuje wśród upraw zbóż jarych, na ok. 64,67 proc. powierzchni tych upraw.

W województwie świętokrzyskim sytuacja przedstawia się następująco:

  • W okresie od 01.04 do 31.05, największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród zbóż jarych. Na 102 gminy ogółem, zagrożonych wystąpieniem suszy rolniczej były 102 (100%), zagrożenie obejmowało aż 40,64% powierzchni gruntów ornych województwa. W zakresie uprawy zbóż ozimych na 102 gminy zagrożonych suszą było 101 a udział powierzchni zagrożonej to 30,1%.
  • W okresie od 11.04.do 10.06 w zakresie uprawy zbóż jarych w województwie zagrożenie występowało w każdej ze 102 gmin, jeśli chodzi o powierzchnie zagrożenie wzrosło do 58,86%. W zakresie uprawy zbóż ozimych na 102 gminy zagrożonych suszą było 101 a udział powierzchni zagrożonej wzrósł do 42,7% .

Z informacji służb doradczych pracujących w terenie wynika, że największe zagrożenie występuje wśród upraw zbóż jarych, zwłaszcza tych późno zasianych uprawianych na glebach lekkich. Przewiduje się zmniejszenie plonu od około 30% do 50%. W skrajnych przypadkach przy braku opadów w najbliższym czasie, niektóre obszary upraw zbóż jarych mogą być zaorane. Oczywiście podana sytuacja dotyczy części gruntów - w niektórych miejscach sytuacja nie jest tak zła i plony nie będą odbiegały od wieloletnich norm. Spowodowane to jest dużą zmiennością pogody i opadami deszczu które nie obejmowały całości województwa, lecz występowały lokalnie.

W uprawach zbóż ozimych sytuacja jest znacznie lepsza - stan ozimin na obszarach, gdzie występowały opady jest dobry. Sytuacja zmienia się na obszarach, na których opadów było zbyt mało - plony zbóż mogą być zmniejszone o około 30%. Dużo zależy od przebiegu pogody i wystąpienia opadów.

Z informacji pozyskanych przez pracowników terenowych wynika również, że obszar narażony na suszę (gdzie możemy spodziewać się zmniejszenia plonów zbóż) pokrywa się procentowo z danymi z raportów IUNG.

Duże zagrożenie suszą rolniczą notowano też w uprawach krzewów owocowych we wszystkich województwach: w 9 z nich zagrożenie występuje w 100% gmin (także w województwie świętokrzyskim). Udział powierzchni zagrożonej w naszym województwie wynosi 44,87% gruntów.

Podobnie sytuacja wyglądała w uprawach truskawek. Suszę odnotowano we wszystkich województwach, przy czym w 8 z nich w 100% gmin. W województwie świętokrzyskim było to również 100% gmin a powierzchnia zagrożona wynosiła 43,09% gruntów. Znacznie wzrosło zagrożenie suszą rolniczą wśród upraw drzew owocowych, choć w województwie świętokrzyskim sytuacja wyglądała lepiej na tle najbardziej zagrożonych województw w kraju. W świętokrzyskim na 102 gminy tylko 62 były zagrożone a udział zagrożonej powierzchni gruntów wynosił 13,42% .

W związku z wystąpieniem suszy wojewodowie zostali zobowiązani przez ministra Krzysztofa Jurgiela do bieżącego monitorowania sytuacji w swoim regionie oraz powoływania komisji szacujących straty i przedstawiania tygodniowych raportów z szacowania szkód na specjalnych formularzach. Na stronie internetowej MRiRW zamieszczony jest edytowalny wzór protokołu szacowania szkód, jak również wytyczne dla komisji powołanych przez wojewodę.

Jarosław Nowak
źródło: http://www.susza.iung.pulawy.pl/, MRiRW

udostępnij
do góry