Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Szanuj żywność - stosuj zasadę 4P

Szanuj żywność - stosuj zasadę 4P

2022-11-24

Nie marnuj żywności - zasada 4P

grafika: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Walka z marnowaniem żywności staje się ważnym zadaniem wszystkich krajów, jest wyzwaniem globalnym. Ma ona znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w czasie narastających kryzysów zewnętrznych i zachwiania ciągłości łańcuchów dostaw żywności. Żywność marnuje się na każdym etapie łańcucha żywnościowego, ale przede wszystkim w gospodarstwach domowych.

Marnowanie żywności to strata - energii, wody i pracy rolników. Teraz, gdy mamy do czynienia ze wzrostem cen żywności, jest to również strata pieniędzy. W Polsce marnuje się około 9 milionów ton żywności, co daje 250 kilogramów zmarnowanej żywności w przeliczeniu na jednego Polaka (!). Średnia w wynosi Europie 179 kg, a w krajach afrykańskich tylko 10 kg.

Zasada 4P

Departament Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił z inicjatywą edukacyjną na temat niemarnowania żywności.

Jednym ze sposobów minimalizowania marnotrawstwa żywności jest stosowanie zasady 4P:

  • Planowanie zakupów z wyprzedzeniem;
  • Przetwarzanie żywności w celu wydłużenia jej trwałości;
  • Przechowywanie produktów w odpowiednich warunkach, sprawdzanie daty ważności;
  • Podzielenie się zbędną żywnością.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego spotu przygotowanego przez ministerstwo rolnictwa:

Inicjatywy na rzecz ograniczenia marnowania żywności w Polsce

W 2019 roku Rada Ministrów przyjęła „Mapę drogową GOZ” - transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to zestaw narzędzi, nie tylko legislacyjnych, które mają na celu stworzenie warunków do wdrożenia w Polsce nowego modelu gospodarczego. Gospodarka o obiegu zamkniętym (ang. circular economy) jest koncepcją zmierzającą do racjonalnego wykorzystania zasobów i ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów, które - podobnie jak materiały oraz surowce - powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Podstawową zasadą GOZ jest zrównoważona konsumpcja, a szczególnie niemarnowanie żywności. Ważnym zadaniem jest przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej upowszechniającej wiedzę na temat przeciwdziałania marnowaniu żywności wśród konsumentów i producentów.

Od 18 września 2019 roku obowiązują w Polsce przepisy Ustawy z 19 lipca 2019 roku o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Ustawa nałożyła m.in. na sprzedawców żywności (sklepy o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2) obowiązek zawarcia z organizacją pozarządową umowy dotyczącej nieodpłatnego przekazywania żywności spełniającej wymogi prawa żywnościowego, a nieprzeznaczonej do sprzedaży, w szczególności ze względu na wady wyglądu tej żywności albo jej opakowań. Dodatkowo sklepy są zobligowane do przeprowadzenia wspólnie z organizacją pozarządową kampanii edukacyjno-informacyjnych w zakresie racjonalnego gospodarowania żywnością oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności.

W okresie przedświątecznym prowadzone są zbiórki żywności w sklepach i supermarketach, organizowane są także banki żywności. Zebrane produkty są przekazywane osobom potrzebującym. Warto uczestniczyć w takich akcjach.

Ograniczenie strat i marnowania żywności to jeden z ważnych celów strategii „od pola do stołu” Europejskiego Zielonego Ładu. Kampania ministerstwa wpisuje się również w realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ, w tym „Celu 2.0 - zero głodu”.

Krzysztof Domagała

Źródło: www.gov.pl/web/rolnictwo/nie-marnuj-zywnosci-szkoda-planety
Grafika i materiał wideo: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

udostępnij
do góry