Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/UOKiK sprawdza firmy zajmujące się tuczem kontraktowym

UOKiK sprawdza firmy zajmujące się tuczem kontraktowym

2020-05-05

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wobec dwóch spółek działających w branży mięsnej i zajmujących się m.in. tuczem kontraktowym.

Postępowania mają na celu sprawdzenie czy spółki (Agrifirm i Agri Plus) w nieuczciwy sposób wykorzystują przewagę kontraktową wobec hodowców trzody chlewnej. Kwestionowany jest nierównomierny rozkład ryzyka pomiędzy stronami umowy kontraktacyjnej oraz obciążanie rolników konsekwencjami finansowymi niepowodzenia przedsięwzięcia w zakresie pozostającym poza ich wpływem, zależącym w dużej mierze od organizatora tuczu.

Tucz kontraktowy (nakładczy) polega na tym, że rolnik - hodowca tuczy warchlaki na zlecenie koncernu mięsnego, producenta pasz lub za ich pośrednictwem. Firma podpisująca umowę z hodowcą przekazuje mu ścisłe wytyczne co do sposobu chowu dostarczonych warchlaków, ilości i rodzaju stosowanych pasz czy koncentratów, które również dostarcza, a w niektórych przypadkach kontroluje również ściśle proces tuczu, z zapewnieniem opieki weterynaryjnej i leków włącznie. Organizator zobowiązuje się do odkupu tuczników po ustalonej cenie, w umówionym czasie i osiągnięciu przez nie wyznaczonej wagi. W końcowym rozliczeniu potrąca należności za zakupione warchlaki, pasze i inne środki produkcji czy opiekę weterynaryjną, a także obniża wynagrodzenie za brak osiągnięcia określonych rezultatów, np. osiągniętej wagi lub poziomu zużycia paszy.

Tego typu umowy zawierają z hodowcami spółki Agrifirm (należąca do niderlandzkiego producenta pasz Royal Agrifirm Group) i Agri Plus (część Smithfield Foods, chińskiego koncernu WH Group).

W wyniku przeprowadzonych postępowań wyjaśniających, w których przeanalizowane zostały stosowane przez organizatorów tuczu zasady rozliczeń i sposób ustalania końcowego wynagrodzenia dla hodowcy, prezes UOKiK Tomasz Chróstny uznał, że obciążanie dostawców nadmiernym ryzykiem może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej przez duże firmy. UOKiK sprawdza, czy potwierdzą się te zarzuty. Nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej stanowi poważne naruszenie obowiązującego prawa i jest zagrożone karą finansową do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

O szczegółach postępowania można przeczytać na stronie internetowej UOKiK:

https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16393

Małgorzata Duda
Źródło: UOKiK

udostępnij
do góry