Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Usługa uprawy pasowej - jakie są terminy i ceny w Świętokrzyskiem?

Usługa uprawy pasowej - jakie są terminy i ceny w Świętokrzyskiem?

2020-02-12

W ostatnich latach kładzie się duży nacisk na zrównoważone systemy uprawy roślin. Jest to związane ze zmianami klimatu, mniejszymi opadami i bardzo niską zawartością substancji organicznej w glebie. Dodatkowo wszyscy znamy problem zakwaszenia. Mała część pól jest wapnowana.

Powyższe czynniki znacząco przyczyniają się do degradacji gleb w naszym województwie. Jednym z rozwiązań jest szeroko polecany konserwujący system uprawy.

Można tu wyróżnić:

  • uprawę uproszczoną, czyli system bezorkowy, gdzie pracę pługa zastępuje się maszynami spulchiająco-kruszącymi. Ważne, że gleba w tym systemie pozostaje nieodwracana;
  • siew bezpośredni, czyli uprawa zerowa - jako skrajna forma uproszczeń. Nie stosuje się tutaj żadnych zabiegów uprawowych.

Oczywiście można dużo pisać o zaletach i wadach powyższych metod uprawy. Jednak każdy z producentów rolnych gospodarujących na mniejszym areale powie, że zakup maszyn do tego typu upraw jest zwyczajnie nieopłacalny. Problemem są tutaj ceny ww. maszyn oscylujące w granicach 100 tys. zł za jeden metr bieżący narzędzia (mowa w tym przypadku o siewnikach stosowanych w uproszczonym systemie uprawy).

Jest i na to sposób - można zamówić usługę tego typu maszyną

Na rynku są dostępni usługodawcy oferujący usługi siewu w systemie strip-till. Również w województwie świętokrzyskim.

Zapytałem jednego z nich jakich stawek można spodziewać się w bieżącym roku i z jakim wyprzedzeniem zlecić siew. Po rozmowie okazało się, że za usługę należy zapłacić około 350 zł netto/ha.Usługodawca zaznaczył, że ostateczna cena za wykonanie usługi może ulec zmianie i zależy przede wszystkim od areału oraz ukształtowania pól. Usługa musi też być wykonana na odpowiednim areale - minimum jakie określił usługodawca to ok. 15 ha.

Teren, jaki obsługuje usługodawca, z którym rozmawiałem to południe Świętokrzyskiego - jednak, jak wynika z rozmowy, wszystko zależy od powierzchni przeznaczonej pod siew. Jeżeli będzie odpowiednio duża, istnieje możliwość zamówienia usługi również w innych częściach naszego województwa.

Ważną kwestią jest termin, w jakim powinno się zwrócić do usługodawcy. Nie może to być oczywiście zamawianie usługi „na już”. Odpowiednio wczesne zamówienie usługi pozwala uniknąć stresu i gorączkowych poszukiwań. Praktycznie niemożliwe wydaje się znalezienie wolnego terminu u usługodawców na kilka dni przed planowanym siewem.

Jarosław Nowak

udostępnij
do góry