Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Uwaga - mszyce na różach!

Uwaga - mszyce na różach!

2018-05-18

W maju na wierzchołkach pędów róż i wielu innych roślin w ogrodzie odbywa się intensywny rozwój mszyc. Wskutek ich żerowania liście, pędy, pąki kwiatowe i kwiaty są silnie zniekształcone.

Wiele z mszyc występujących na różach potrzebuje do swego rozwoju zarówno żywicieli pierwotnych (róże), jak i wtórnych. Należy unikać sadzenia róż w pobliżu ogrodów i naturalnych siedlisk następujących roślin: szczeć, driakiew, świerzbnica polna, kozłek, orlik, rutewka, trawy i zboża.

Jeżeli zaobserwujemy pojawienie się mszyc reagujmy szybko, mogą nam w sygnalizacji pojawu tych szkodników pomóc żółte tablice lepowe, rozwieszane nad roślinami. Popularne chemiczne preparaty na mszyce, takie jak Decis, Fastac lub Karate, należące do grupy kontaktowo działających pyretroidów, można stosować tylko raz w sezonie - w temperaturze poniżej 20°C, na początku sezonu. Są to środki nieselektywne, szkodliwe dla owadów pożytecznych, o których warto pomyśleć w momencie wybierania środka, gdyż np. złotooki, biedronki czy mszycarze są naturalnymi i bardzo skutecznymi wrogami mszyc. Do wyboru mamy także preparaty, należące do innych grup chemicznych: Mospilan, Nepal, Sekil, Stonkat, Calypso, Kogan, Kochinor i inne (neonikotynoidy), Teppeki (karboksamid).

Oprócz ww. „chemii” bardzo dobre efekty daje staranne opryskiwanie roślin preparatem Siltac. Mechanizm jego działania ma charakter typowo fizyczny. Po rozcieńczeniu w wodzie mieszanina dokładnie rozmywa się na roślinie i na żerujących szkodnikach, powodując ich „obezwładnienie”, a następnie wyginięcie.

Dla tych, którzy preferują metody ekologiczne, polecam gnojówkę z pokrzyw, wywar z cebuli (75 g pokrojonej cebuli zalać 10 l wody i gotować przez 30 minut) lub wyciąg z czosnku (200 g roztartych nasion zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny).

Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry