Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Wapnowanie w walce z kiłą kapusty

Wapnowanie w walce z kiłą kapusty

2019-10-14

W ostatnich latach odnotowuje się coraz częstsze przypadki występowania kiły kapusty, która jest jedną z najgroźniejszych chorób kapusty uprawianej w gruncie. Choroba ta poraża wszystkie rośliny z rodziny kapustowatych.

Kiła kapusty jest wywoływana przez grzyb Plasmodiophora brassicace, którego zarodniki przetrwalnikowe mogą przeżyć w glebie nawet 8-10 lat. Objawy występowania kiły na kapuście widoczne są na korzeniach w postaci charakterystycznych zgrubień/narośli różnej wielkości. Porażone rośliny mają zahamowany wzrost i rozwój poprzez ograniczoną zdolność pobierania składników pokarmowych. Przy silnym porażeniu rośliny wydają niehandlowy plon lub giną. W przypadku stwierdzenia wystąpienia kiły w uprawie kapusty zaleca się przerwę w uprawie roślin z rodziny krzyżowych przez co najmniej 8 lat.

Kiła kapusty [fot. M. Miłek]

Kiła kapusty [fot. M. Miłek]

Jedną z wielu metod zapobiegania i zwalczania kiły kapusty jest wapnowanie gleb. Pod uprawę warzyw najlepiej wybierać pola o pH w przedziale 6,0-7,0, jednak większość gleb w Polsce posiada pH w przedziale 4,0-7,0. Zakwaszanie gleb jest procesem naturalnym, powstającym na skutek utraty wapnia z gleby, około 140-200 kg CaO/ha. Jest to spowodowane ciągłą działalnością człowieka tj. uprawą roślin i nawożeniem, zwłaszcza azotem i siarką. Wapnowanie poprawia strukturę gleb, właściwości fizyko-chemiczne, a także pośrednio właściwości biologiczne. Podstawą do podjęcia decyzji o potrzebie wapnowania powinna być przeprowadzona analiza gleby. 

Najlepszym terminem do wapnowania gleb jest późne lato lub wczesna jesień. Gleba w tym terminie jest zazwyczaj dobrze uwilgocona, przez co zastosowany nawóz wapniowy lepiej się wymiesza z glebą. Do wapnowania możemy użyć wapna granulowanego, nawozy węglanowe lub tlenkowe. Nawozy węglanowe zaleca się stosować na wszystkich rodzajach gleb, tlenkowe zaś - jak wapno palone - na gleby cięższe. Ilość czystego składnika określa się po przeliczeniu procentowej zawartości czystego składnika. Zabieg wapnowania powinno wykonywać się co około 3-4 lata, a dawkę nawozu wapniowego oblicza się na podstawie wyników analizy gleby.

Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry