Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Warto rozwijać pszczelarstwo - Polska znaczącym producentem miodu w Europie

Warto rozwijać pszczelarstwo - Polska znaczącym producentem miodu w Europie

2022-08-08

Pszczoła na kwiecie rzepaku

Dzięki ogromnej pracy pszczelarzy, a także pomocy państwa (programy KOWR), działalności związków pszczelarzy i ośrodków naukowych, w Polsce zauważalny jest rozwój pszczelarstwa i gospodarki pasiecznej. Znany jest wpływ pszczół na zapylanie roślin ogrodniczych i rolniczych, a także bioróżnorodność świata roślin. Możemy więc mówić, że rozwój pszczelarstwa warunkuje zrównoważony rozwój rolnictwa poprzez korzystny wpływ na wielkość i jakość plonów.

W 2021 roku w Polsce zanotowano około 2 miliony rodzin pszczelich. To o 57% więcej niż w 2012 roku. Według danych Instytutu Ogrodnictwa - PIB, hodowlą pszczół zajmuje się około 86 tysięcy pszczelarzy. Najwięcej pasiek (około 30%) posiada od 20 do 50 pni. Pasiek dużych (ponad 50 pni) jest około 14%, natomiast małe (od 6 do 10 pni) stanowią około 17%. Produkcja miodu w pasiekach w 2021 roku wynosiła 22 tysięcy ton, co daje nam czwarte miejsce w Europie.

Polskie miody charakteryzują się wysoką jakością i są chętnie nabywane przez konsumentów. Na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi możemy znaleźć 92 miody. Dodatkowo, 10 polskich produktów pszczelich zostało wpisanych przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych lub do Rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.

Pszczelarstwo jest promowane poprzez liczne akcje, na przykład Wojewódzki Dzień Pszczelarza. Jest kilka czasopism pszczelarskich o krajowym zasięgu oraz kilkadziesiąt stron internetowych, gdzie pszczelarze mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami. Publikowane są artykuły naukowe związane z problemami pszczelarzy, a szczególnie chorobami pszczół. Produkty pszczele, takie jak miody, propolis i inne mają również pozytywny wpływ na zdrowie człowieka - rozwija się apiterapia.

Rozwój pszczelarstwa zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe, większe dochody rolników i ogrodników, dochody z eksportu produktów pszczelich i rolnych, a także rozwój i zachowanie bioróżnorodności.

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół.

Krzysztof Domagała

udostępnij
do góry