Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Więcej wilgoci w glebie!

Więcej wilgoci w glebie!

2020-02-13

Nawiązując do niedawnego wpisu z 27 stycznia (Czy już teraz mamy w Polsce suszę?- red.), w którym mówiłem o złej sytuacji agrometeorologicznej, chciałbym przedstawić kilka nowych danych. A są to dane które pozwalają choć trochę spojrzeć z optymizmem w przyszłość.

Jeszcze w styczniu wskaźniki wilgotności gleby były dramatycznie niskie i wskazywały, że już mamy suszę. Spowodowane to było brakiem opadów a także bezśnieżną, suchą a przy tym ciepłą zimą. Wszyscy z niepokojem patrzyli na prognozy pogody i jej przebieg, gdyż od tego zależało czy nowy sezon wegetacyjny zaczniemy od wystąpienia niekorzystnych warunków.

Na szczęście rolnicy doczekali się opadów, które poprawiły warunki wilgotnościowe w glebie. Na podstawie pozyskanych przez satelity informacji dotyczących wierzchniej warstwy gleby widać, że na głębokości od 0 do 7 cm wilgotność gleby na obszarze całego kraju oscyluje w granicach od 70 do 90 procent. Praktycznie całe województwo świętokrzyskie ma zadowalającą wilgotność w tej warstwie.

Wskaźnik wilgotności gleby - warstwa 0-7 cm (źródło: agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat)

Podobnie sytuacja kształtuje się w warstwie od 7 do 28 cm. Wilgotność jest tu nieco niższa ­- jest to związane z tym, że woda powoli przemieszcza się w profilu glebowym, a opady występują od niedawna. Jednak poziom uwilgotnienia jest również na wysokim poziomie (od 65 do 90%).

Wskaźnik wilgotności gleby - warstwa 7-28 cm (źródło: agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat)

Sytuacja nie poprawiła się jedynie na styku trzech województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Niższą wilgotność niż na obszarze reszty kraju możemy dostrzec również na północy województwa lubelskiego.

Podsumowując - sytuacja jest lepsza, ale to nie znaczy, że susza może nie wystąpić. Nie mamy wpływu na warunki meteorologiczne i możemy jedynie obserwować jak w najbliższym czasie będzie kształtować się pogoda. Miejmy nadzieję, że nie powtórzy się scenariusz z poprzednich lat.

Jarosław Nowak

udostępnij
do góry