Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/„Wielkanoc, jakiej nie było”

„Wielkanoc, jakiej nie było”

2020-04-03

Takie i podobne tytuły coraz częściej można znaleźć przeglądając strony internetowe poświęcone świętom wielkanocnym. Nikt nie myśli o pieczeniu mięs i wędzeniu szynek, babach i mazurkach czy faszerowanych jajach. O lanym poniedziałku nie wspomnę. Dziś uwaga wszystkich skupiona jest na jednym - żeby pandemia koronawirusa nie dotknęła naszych rodzin i przyjaciół, i żeby jak najszybciej tego „niewidzialnego wroga” udało się pokonać.

Stosując się do rządowych restrykcji, zapewne tegoroczną Wielkanoc spędzimy w gronie najbliższych domowników, z telefonem przy uchu i przy niezbyt suto zastawionym stole. I na pewno będzie to Wielkanoc, jakiej nigdy w naszym życiu nie było. Warto, mimo wszystko stworzyć atmosferę świąteczną w naszych domach, przygotować dekorację stołu oraz kilka kultowych potraw, skupiając się raczej na jakości, a nie na ilości. Takim ważnym akcentem na świątecznym stole będą kwiaty - żonkile, hiacynty, tulipany czy szafirki, które na pewno wprowadzą dużo świeżości, dzięki nim aranżacja wielkanocna zyska wiele uroku, a wspólne chwile, spędzone za stołem będą czystą przyjemnością.

Warto dla własnego bezpieczeństwa zrezygnować z kupowania gotowych potraw i zdecydować się na ich samodzielne przygotowanie. Niech to będzie tradycyjne śniadanie, gdyż jest to uroczysty i najważniejszy posiłek o szczególnej symbolice. Istotne znaczenie mają również potrawy, które uprzyjemniają nam celebrację tego szczególnego dnia. Najważniejsze są jajka wielkanocne - to podstawa każdego wielkanocnego menu. Symbolizują życie, odrodzenie i płodność. Podawane mogą być w rozmaitej postaci - w galarecie, w sałatce, nadziewane farszem, gotowane na twardo, serwowane w asyście sosu chrzanowego czy majonezu. Drugim ważnym elementem menu jest zupa, w zależności od regionu, to albo barszcz biały albo żurek (ten ostatni na barszczu czynionym z mąki żytniej). Są to dwie z najpożywniejszych polskich zup: gęste, zabielane śmietaną, z dodatkiem kiełbasy (białej), jajka oraz chleba. Kolejnym elementem menu będzie mięso pieczone i pasztet oraz słodkości np. mazurek i babka wielkanocna.

W drugi dzień świąt dla odmiany, można wybrać zamiast ciężkich mięs jakąś lżejszą potrawę i tak na obiad może to być zapiekanka wielkanocna podana z sałatą. Warto też pamiętać, aby w tych dniach spożywać duże ilości płynów (szczególnie wody) oraz świeżych soków naturalnych, najlepiej wyciśniętych tuż przed spożyciem, np. z jabłek, szpinaku i cytryny.

Teresa Wąsik

Propozycje potraw wielkanocnych

Faszerowane jajka z awokado

Składniki: 8 jajek od kur z wolnego chowu, mała garść kolendry, 1 awokado, sok z 1 limonki, sól, pieprz, garść rukoli.

Sposób przygotowania: Jajka wkładamy do zimnej wody i gotujemy 5 minut, licząc od chwili, gdy woda zacznie wrzeć. W tym czasie przecinamy awokado na pół, wyjmujemy pestkę i oddzielamy miąższ od skórki, wrzucamy go do miski i rozgniatamy. Ugotowane jajka studzimy i obieramy ze skorupek. Cztery jajka siekamy, wrzucamy do awokado i rozgniatamy. Cztery pozostałe kroimy na pół, wyjmujemy żółtka i łączymy je z pastą. Dodajemy posiekaną kolendrę, przyprawiamy sokiem z limonki, solą oraz pieprzem. Na każdą połówkę jajka nakładamy obfitą porcję pasty i układamy na talerzu posypanym rukolą.

Mazurek warszawski

Składniki:

  • Ciasto: 500 g mąki, 200 g masła, 100 g cukru brązowego, 2 jaja, żółtka, 2 łyżki kwaśnej śmietany, sól.
  • Masa: 400 g sera twarogowego półtłustego, 12 jaj, 200 ml białego wytrawnego wina, 160 g cukru, 50 g masła, skórka z 2 pomarańczy, 20 g rodzynek, 1 laska wanilii.

Wykonanie: Mąkę przesiewamy przez sito. Masło roztapiamy z cukrem, dodajemy jajka i żółtka, dokładnie mieszamy, łączymy z mąką, doprawiamy szczyptą soli, zagniatamy ciasto. Następnie wałkujemy ciasto, wyklejamy formę mazurkową i odkładamy na 30 minut do lodówki. Dno ciasta nakłuwamy widelcem. Ciasto przykrywamy papierem do pieczenia, wysypujemy fasolę lub ceramiczne kulki do pieczenia, aby uniknąć na cieście pęcherzy powietrza. Pieczemy 20 minut w temperaturze 130°C. Twaróg mielimy w maszynce. Cukier rozpuszczamy w maśle klarowanym i łączymy z jajkami, a następnie z masą twarogową. Drugą połowę cukru karmelizujemy, zalewamy białym winem, dodajemy rodzynki, posiekaną drobno skórkę pomarańczową, oraz ziarna wanilii. Gotujemy i redukujemy tak, aby uzyskać konsystencję bardzo gęstego syropu. Masę twarogową łączymy z syropem, po czym wykładamy na podpieczony spód. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 140°C na około 30 minut.

Źródło: „Kuchnia polska Tradycja, teraźniejszość, wspólnota”, Jarosław Dumanowski, Maciej Nowicki.

Tort wielkanocny (zapiekanka dla jaroszy)

Składniki (proporcja na 6-7 osób):

  • Ciasto: 3 szklanki mąki, 2 łyżki oliwy, szklanka wody, łyżeczka soli.
  • Nadzienie: 6 porów, 2 łyżki soku z cytryny, 20 dag świeżego szpinaku, sól do smaku, ząbek czosnku, 3 łyżki masła, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, 35 dag twarogu pełnotłustego, 3 łyżki utartego żółtego sera, 9 jaj, 2 łyżki mąki, pieprz i sól do smaku, 10 g stopionego masła (masło klarowane).

Wykonanie:

  1. Pory opłukać, odciąć korzenie oraz część z liśćmi, przepołowić wzdłuż, jeszcze raz dobrze opłukać, pokroić w cienkie paski, pokropić sokiem z cytryny.
  2. Z mąki, oliwy i wody zagnieść ciasto, wyrabiać przez 10-15 minut. Uformować kulę i przykryć ją najpierw wilgotną czystą ściereczką, a następnie suchą; pozostawić.
  3. Szpinak dokładnie wypłukać, ugotować w małej ilości wody, osączyć i posiekać.
  4. Czosnek przesmażyć na maśle, dodać osączone pory, dusić na małym ogniu przez 5 minut, dodać natkę pietruszki, mieszając dusić dalsze 3 minuty. Wyjąć pory łyżką cedzakową, pozostawić do wystudzenia.
  5. Do masła, w którym smażyły się pory, dodać szpinak, dusić 4 minuty często mieszając, odstawić do ostudzenia.
  6. Twaróg wymieszać z 2 łyżkami żółtego sera, czterema jajkami, dwiema łyżkami mąki, przyprawić do smaku solą i pieprzem.
  7. Pory i szpinak dodać do masy twarogowej, dokładnie wymieszać.
  8. Ciasto rozdzielić na 10 części, przykryć ściereczką.
  9. Cztery kawałki ciasta bardzo cienko rozwałkować, posmarować stopionym masłem, po czym wyłożyć nim dno i boki małej tortownicy, w ten sposób, by zostawić zwisające na zewnątrz blach brzegi dwucentymetrowej szerokości.
  10. Włożyć do tortownicy masę jarzynowo-twarogową, zrobić w niej za pomocą łyżki stołowej 5 wgłębień i do każdego z nich wbić jajko. Polać każde łyżeczką stopionego masła, posypać pozostałym żółtym serem, przyprawić solą i pieprzem.
  11. Pozostałe kawałki ciasta rozwałkować, posmarować każdy masłem stopinym, ułożyć warstwami w tortownicy. Odkroić ciasto równo z bokami tortownicy, brzegi z zewnątrz zlepić z ostatnią warstwą na wierzchu. Ze skrawków ciasta uformować rant, przylepić do tortu, wszystko posmarować masłem stopionym, lekko nakłuć ciasto (należy uważać, aby nie przekłuć jajek).
  12. Wstawić do średnio nagrzanego piekarnika (190°C) i piec około godziny, aż tort nabierze złotego koloru.
  13. Podawać na gorąco po wyjęciu z piekarnika.

zdjęcie: pixabay.com

udostępnij
do góry