Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Wirus na pomidorze - zapobieganie i zwalczanie

Wirus na pomidorze - zapobieganie i zwalczanie

2021-08-13

Jednym z problemów w uprawie pomidora jest zagrożenie ze strony występowania chorób wirusowych.

Najczęściej spotykaną chorobą wirusową na pomidorze jest wirus brązowej plamistości liści pomidora - Tomato spotted wilt virus (TSWV). Wektorem choroby są cztery gatunki wciornastków, które mogą żerować na roślinach. Innym źródłem zakażenia mogą być chwasty - takie jak: szarłat szorstki, starzec zwyczajny, psianka czarna czy gwiazdnica pospolita - rosnące w pobliżu plantacji.

objawy wirusa brązowej plamistości liści pomidora na zawiązku pomidora i na liściach (TSWV)

Objawy wirusa brązowej plamistości liści pomidora (TSWV) na zawiązku pomidora i na liściach [fot. M. Miłek]

Objawy wirusa brązowej plamistości liści pomidora (zniekształcone liście i wierzchołek pomidora) [fot. M. Miłek]

Gwiazdnica pospolita - rezerwuar wirusa [fot. M. Miłek]Gwiazdnica pospolita - rezerwuar wirusa [fot. M. Miłek]

Objawy wirusa TSWV na pomidorze to m.in. zniekształcone liście i wierzchołkowe części pomidora, przypominające uszkodzenia „poherbicydowe”. Na liściach widoczne są chlorotyczne i nekrotyczne, wykruszające się plamy. Na łodygach również da się zauważyć nekrozy, a na owocach rozmyte lub pierścieniowo ułożone brązowe plamy. Wirus brązowej plamistości liści pomidora powoduje znaczne straty w plonie poprzez ograniczone zawiązywanie owoców, a w rezultacie zamieranie roślin.

Zapobieganie i zwalczanie - w przypadku zagrożenia ze strony chorób wirusowych należy zapobiegawczo wykonać zabieg moczenia nasion tuż przed siewem. Po moczeniu należy nasiona wysuszyć i zaprawić na sucho. W aktualnym programie ochronie roślin warzywnych zarejestrowany jest środek Fosforan trójsodowy (10%; 0,1 kg/l wody) lub 1% nadmanganianu potasu przez 15 minut w temperaturze 20-30°C, następnie nasiona należy przemyć i osuszyć. Fosforan rozpuścić w gorącej wodzie.

Oprócz w/w sposobu zapobiegania występowania wirusa na pomidorze, należy także zwrócić szczególną uwagę na szkodniki, a zwłaszcza wciornastki, które przenoszą wirusa. Ponadto należy niszczyć chwasty, które są ostoją dla patogenu, jak też należy stosować izolację przestrzenną dla upraw roślin psiankowatych.

W sprzedaży dostępne są odmiany odporne na wirusa.

Rośliny chore/zawirusowane należy jak najszybciej usunąć z plantacji i najlepiej spalić.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry