Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Wykorzystanie nowych technologii informatycznych do poprawy identyfikalności produkcji ekologicznej

Wykorzystanie nowych technologii informatycznych do poprawy identyfikalności produkcji ekologicznej

2021-08-16

Blockchain

Komisja Europejska opracowała Plan Rozwoju dla Rolnictwa Ekologicznego, mający na celu wsparcie rolnictwa ekologicznego oraz zwiększenie skali jego produkcji do 25% w stosunku do całej produkcji rolnej w UE do 2030 roku.

Rozwój rolnictwa ekologicznego stanowi istotny element kompleksowych programów zmian w Unii Europejskiej, takich jak Europejski Zielony Ład, strategia „Od pola do stołu” oraz strategia w zakresie bioróżnorodności. 

Osiągnięcie tak dużej skali produkcji ekologicznej ma zostać osiągnięte poprzez realizację 23 konkretnych działań skupionych wokół 3 głównych osi, takich jak:

  • Oś 1 - Stymulowanie popytu i wzbudzenie zaufania konsumentów;
  • Oś 2 - Stymulowanie konwersji i wzmacnianie łańcucha wartości;
  • Oś 3 - Poprawa wkładu rolnictwa ekologicznego w zrównoważony rozwój.

Plan Rozwoju dla Rolnictwa Ekologicznego zachęca państwa członkowskie do pełnego wykorzystania instrumentów dostępnych w ramach nowej WPR i w krajowych planach strategicznych w celu przyspieszenia przejścia na rolnictwo ekologiczne, w tym nowych ekoprogramów (w Polsce - ekoschematów) i funduszy rozwoju obszarów wiejskich.

Oprócz działań w ramach WPR, Komisja zachęca kraje członkowskie UE do wykorzystania takich narzędzi jak: organizację imprez informacyjnych i tworzenie sieci kontaktów w celu wymiany najlepszych praktyk, certyfikację grup rolników, a nie osób fizycznych, badania naukowe i innowacje, wzmacnianie przetwórstwa lokalnego i przetwórstwa na małą skalę, wspieranie organizacji łańcucha żywnościowego i poprawę żywienia zwierząt. 

W rolnictwie ekologicznym i na rynku produktów ekologicznych podstawowe znaczenie ma możliwość identyfikalności produktu na każdym etapie jego produkcji i obrotu na rynku. Komisja zachęca wszystkie kraje UE do wykorzystywania technologii blockchain, systemu „traceability” i innych technologii w celu poprawy identyfikowalności i zwiększanie przejrzystości rynku.

Technologia blockchain (łańcuch bloków) to współużytkowany, niezmieniany rejestr, który upraszcza proces rejestrowania transakcji i śledzenia zasobów w sieci biznesowej. W sieci blockchain można śledzić i kupować/sprzedawać prawie wszystko, co ma jakąś wartość, ograniczając w ten sposób ryzyko i koszty ponoszone przez wszystkie zaangażowane strony. Przechowywane i przesyłane informacje o transakcjach zawartych w internecie ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych. Pojedynczy blok składa się z nagłówka i danych. Poszczególne bloki zawierają odwołanie do bloku poprzedniego, dlatego też nie ma możliwości zmiany transakcji bez zmiany wszystkich kolejnych bloków. Wszystkie odnotowane w systemie transakcje mają charakter niezamienialny

Systemy Traceability umożliwiają sprawdzenie kompletnej historii konkretnego produktu na każdym etapie produkcji, sprzedaży czy użytkowania. Informacje o użytych półproduktach, partii materiałów, każdym krytycznym etapie procesu produkcyjnego są przechowywane dla każdego produktu. Na każdym etapie produkcji system Traceability dba o poprawny przepływ produktów. Dopuszczenie produktu do kolejnego etapu procesu wymaga, aby wszystkie poprzednie procesy zostały zakończone pomyślnie.

Marian Szałda

udostępnij
do góry