Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zabiegi po zbiorach na plantacjach truskawki

Zabiegi po zbiorach na plantacjach truskawki

2021-07-08

uprawa truskawki

W uprawie truskawki w czasie wegetacji stosujemy nawożenie, prowadzimy ochronę przed chorobami, szkodnikami i chwastami - aby zapewnić roślinom dobre warunki w celu uzyskania wysokiego i dobrej jakości plonu. Należy jednak pamiętać, że bardzo ważne są również zabiegi po zbiorach owoców, ponieważ w okresie spoczynku roślin zachodzą ważne procesy fizjologiczne, wpływające na plonowanie roślin w kolejnym sezonie.

W okresie od lipca do września następuje krzewienie się roślin, powstają nowe pędy i zawiązują się pąki kwiatowe. Na plantacji zaniedbanej po zbiorach nie można oczekiwać dobrych plonów w kolejnym sezonie, nawet gdy wczesną wiosną wykonane zostaną wszystkie prace pielęgnacyjne. Zabiegi agrotechniczne po zbiorach owoców to nawożenie oraz usuwanie rozłogów i chwastów, a także zabiegi ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami, co przyczyni się do ograniczenia ich nasilenia w kolejnym sezonie.

Koszenie liści truskawek

Zabieg ten ważny jest tylko na niektórych plantacjach truskawki i nie należy go wykonywać co rok. Optymalny termin koszenia liści to około 2 tygodnie po zbiorach owoców. Koszenie wykonane zbyt późno wpływa niekorzystnie na ogólną kondycję roślin, ponieważ rośliny nie zdążą odpowiednio przygotować się do spoczynku zimowego. Nie wytworzą odpowiedniej ilości liści okrywających zimą system korzeniowy, a także odpowiedniej wielkości korony. Z powodu osłabienia procesu powstawania koron bocznych oraz zmniejszenia liczby zawiązanych pąków, plon w przyszłym sezonie wegetacyjnym będzie niższy i gorszej jakości.

Koszenie liści to ważny zabieg fitosanitarny na plantacjach silnie porażonych przez choroby i szkodniki, przy ich dużym nasileniu zalecane jest usuwanie liści z pola. Jeśli porażenie było małe można wymieszać suche, rozdrobnione liście z glebą. Jeżeli plantacja jest zadbana, nieporażona przez choroby i utrzymana w dobrej kulturze, to wówczas koszenie jest uzasadnione tylko w przypadku zbyt silnego wzrostu roślin.

Niszczenie rozłogów

Niszczenie rozłogów należy wykonać dwukrotnie po zbiorze owoców - w lipcu i na początku września. Należy je niszczyć na plantacjach owocujących, ponieważ mogą wpływać na obniżenie kondycji roślin oraz przyczynić się do niższego plonu w następnym sezonie wegetacyjnym. Rozłogi podobnie jak chwasty konkurują o składniki pokarmowe, wodę i światło oraz pogarszają warunki fitosanitarne na plantacjach truskawki. Można je usuwać ręcznie lub mechanicznie (np. glebogryzarką). Należy jednak uważać, aby nie podciąć korzeni i nie przesuszyć nadmiernie gleby. Rozłogi można też niszczyć chemicznie, wykonując zabieg preparatem chemicznym zgodnie z zaleceniami w programie ochrony roślin sadowniczych.

Nawadnianie plantacji

Nawadnianie plantacji jest bardzo ważne w okresach długotrwałej suszy i wysokich temperatur. Truskawka ma dość płytki system korzeniowy, dlatego w okresach niedoboru wody na nienawadnianych plantacjach mogą występować zaburzenia we wzroście, a na słabszych glebach więdnięcie roślin. Dostęp wody jest niezwykle ważny po zbiorach, ponieważ jest to okres zawiązywania pąków na kolejny rok.

Nawożenie po zbiorze owoców

Optymalny termin nawożenia plantacji to około 2 tygodnie po zbiorze owoców. Truskawka w warunkach skracającego się dnia zawiązuje pąki kwiatowe na przyszły rok, a część składników zostaje odprowadzona z liści do pędów i korzeni i będzie stanowić zapas na wiosnę przyszłego roku.

Szczególnie ważne składniki w tym okresie to azot i potas, 70?łorocznej dawki azotu należy zastosować po zbiorze owoców. Zbyt późne nawożenie azotem może zakłócić przygotowanie roślin do spoczynku zimowego i przyczynić się do gorszego ich przezimowania. Dawka azotu powinna wynosić od 30 do 50 kg/ha, jednak ilość tego składnika należy dostosować do żyzności gleby i ogólnej kondycji roślin. Ważna jest również dostępność innych składników pokarmowych, takich jak fosfor, wapń, magnez.

Można również zastosować nawóz wieloskładnikowy, który dostarczy zarówno makro-, jak i mikroelementy.
Na plantacjach, gdzie zostały skoszone liście zalecane jest dokarmianie dolistne nawozami wieloskładnikowymi. Należy wykonać 2-3 zabiegi w odstępach 7-10 dni, co wpłynie na odbudowę liści i wzmocnienie pąków kwiatowych.

Ochrona roślin po zbiorze owoców

Na plantacjach truskawek po zbiorze owoców konieczne jest zwalczanie chorób, takich jak: szara pleśń, biała plamistość liści oraz mączniak prawdziwy truskawki. Zabiegi te zmniejszą nasilenie chorób w następnym roku i poprawią kondycję roślin.

Po zbiorze owoców należy tez prowadzić lustrację plantacji pod kątem obecności szkodników: przędziorka chmielowca, roztocza truskawkowca oraz opuchlaki, w przypadku ich występowania zwalczanie chemiczne należy prowadzić w oparciu o aktualny program ochrony roślin sadowniczych.

Wiesława Kaczorek

udostępnij
do góry