Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zaczynamy sezon w sadach

Zaczynamy sezon w sadach

2020-03-12

Wraz ze zbliżającą się wiosną, a co za tym idzie wraz ze wzrostem temperatury, kończą się obawy sadowników o swoje plantacje roślin sadowniczych w związku z przebiegiem tegorocznej aury zimowej.

Sadownicy kończą zimowe cięcie pielęgnacyjne jabłoni, niektórzy z nich podjęli decyzje o cięciu gruszy i wiśni. W sadach jabłoniowych na niektórych kwaterach, w zależności od stanowiska, pękają łuski pąków i widać przyrastająca masę zieloną. Można stwierdzić, że wegetacja roślin sadowniczych się rozpoczęła.

Na początku sezonu wegetacyjnego podstawowym sposobem dostarczania składników pokarmowych wszystkich gatunków roślin sadowniczych jest nawożenie doglebowe. Powinno być ono poprzedzone przeprowadzoną analizą gleby. Odczyn gleby to najważniejszy czynnik produkcji nie tylko sadowniczej, ale także rolnej. Wskazuje on na zasadowość lub kwasowość podłoża. Odczyn ma znaczenie dla biologicznych, chemicznych i fizycznych właściwości ziemi. Jest to też jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdolność przyswajania przez rośliny składników pokarmowych oraz rozwój fauny i flory w glebie. Przynajmniej raz na trzy lata powinny być wykonywane analizy chemicznej zasobności gleby. Jeśli na jesieni nie były robione analizy gleby to jest ostatni moment aby to uczynić. Od tej analizy uzależnione jest wiosenne nawożenie doglebowe roślin.

W uprawie rośliny sadowniczych na tym etapie rozwoju konieczna jest lustracja sadów w celu analizy zagrożenia ze strony szkodników takich jak przędziorki. Suche i gorące lata sprzyjają ich występowaniu. A również intensywna ochrona chemiczna i niestosowanie środków owadobójczych selektywnych, które eliminują również pożyteczne organizmy (dobroczynek gruszowy czy pryszczarek przędziorkojad).

Podczas lustracji skupisk małych czerwonych jaj przędziorka owocowca szukamy na pędach przeważnie dwu-, trzyletnich. W lustracji bardzo przydatne jest szkło powiększające gdyż jaja przędziorków są bardzo małe. W zwalczaniu przędziorków ważne jest aby ograniczyć ich największą populacje wczesną wiosną.

Wczesna wiosna ze wzrostem temperatur to także początek wylęgu mszycy oraz migracji bawełnicy korówki.

Najskuteczniejsze zabiegi przeciw przędziorkom, mszycom na jabłoniach są w fazie rozwoju tzw. „mysiego ucha”. W pogodne dni gdy temperatura powietrza wynosi 8 st. C. należy wykonać zabieg środkami olejowymi. W związku z tym, że nie ma jeszcze liści to przeprowadzony zabieg chemiczny jest skuteczny ze względu na dużą penetracje cieczy na pędach i konarach drzew.

W fazie rozwoju tzw. „mysiego ucha” rozpoczynamy ochronę jabłoni przed parchem. W tym okresie możemy zastosować środki kontaktowe zawierające miedź. Warto tu podkreślić, iż środki chemiczne miedziowe dopuszczone są także w uprawach ekologicznych.

Zabiegi środkami miedziowymi zabezpieczają również rany po zimowych zabiegach pielęgnacyjnych, czyli cięciach wykonywanych na jabłoniach, gruszach, śliwach czy wiśniach. Ponadto środki miedziowe zapobiegają wystąpieniu raka bakteryjnego drzew owocowych i zarazy ogniowej. Preparaty te wykazują bardzo małe ryzyko pojawienia się form odpornych.

Piotr Lipiński

udostępnij
do góry