W październiku 2024 roku odbyło się ostatnie spotkanie w gospodarstwie demonstracyjnym państwa Katarzyny i Mikołaja Sambórów, gdzie założona była demonstracja pt. „Efektywne zarządzanie stadem w oparciu o komputerowe i mobilne systemy wykorzystujące indywiduane raporty osobnicze”.
Gospodarstwo położone jest w miejscowości Czarnocin, w powiecie kazimierskim. Jest to tradycyjne gospodarstwo rodzinne o powierzchni około 30 hektarów, z czego 3 ha to użytki zielone. Stado bydła mięsnego liczy ponad 80 sztuk, są to zwierzęta czystej rasy Limousine, a w ubiegłym roku rolnik dokupił bydło rasy Charolaise. Stado jest pod stałą kontrolą użytkowości prowadzoną przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Instytut Zootechniki PIB w Balicach.
Demonstracja prowadzona była od czerwca 2023 roku. W bieżącym roku gospodarstwo odwiedziły dwie grupy rolników z powiatów pińczowskiego, buskiego oraz jędrzejowskiego. Każda z grup odbyła po trzy wizyty w gospodarstwie. Uczestnicy mogli zobaczyć sprzęt, który został dostarczony do gospodarstwa: system wygrodzeń kroczących, poskrom z wagą, zadaszony paśnik, poidło niezamarzające oraz chipy wraz z infrastrukturą: anteną, czytnikiem LKD i nadajnikiem GSM. Można było sprawdzić jak w praktyce wykorzystane są wymienione urządzenia. Gospodarze zaprezentowali uczestnikom jak działa system wygrodzeń kroczących i jak ułatwia to pracę przy wytyczaniu kwater na pastwisku. Pan Mikołaj, przedstawił zalety poskromu z wagą, który jest pomocny przy zabiegach zootechnicznych jak np. korekcja racic, szczepienia. Poskrom został tak zamontowany w taki sposób, by zwierzęta mogły przez niego przechodzić i w ten sposób łatwo się do niego przyzwyczajały. Ważenie zwierząt jest niezbędne do określania dziennych przyrostów masy ciała, jak również do ważenia zwierząt przed sprzedażą.
Największą innowacją przedstawioną na demonstracji był system chipów, które zostały wszczepione dziesięciu krowom. Służą one do monitorowania temperatury ciała zwierząt oraz ich aktywności ruchowej. Dzięki takim danym, hodowca jest na bieżąco informowany przez aplikację w telefonie o podwyższonej temperaturze zwierzęcia, co pozwala szybciej wychwycić stany chorobowe u danego zwierzęcia, może również wykrywać stres cieplny u zwierząt. Wzmożona aktywność i podwyższona temperatura ciała może również pomóc przy wykrywaniu rui u krów.
W rozmowach z rolnikami podczas demonstracji nasunęły się wnioski, że chipowanie zwierząt w niedalekiej przyszłości będzie rzeczą nieodzowną w hodowli zwierząt. Chipy mogą zawierać wszystkie informacje na temat danego zwierzęcia, od pochodzenia do numeru identyfikacyjnego zwierzęcia wraz z jego historią. Informacje te są niezbędne dla hodowcy w celu weryfikacji danej sztuki. Postęp technologiczny, który w ostatnich latach jest bardzo intensywny na pewno pozwoli wyeliminować pewne niedogodności związane z odczytywaniem danych z chipa i zwiększy się odległość, z której będą odczytywane dane).
Pod koniec czerwca w gospodarstwie zawitała ekipa telewizyjna. Nakręcony został film, który przedstawia całą demonstrację jej cele i wnioski. Zostanie on udostępniony na stronie internetowej Centrum Doradztwa Rolniczego.
Mateusz Niziurski