Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zdrowe gleby, zdrowy klimat - projekt Carbon Farming Interreg North Sea Region

Zdrowe gleby, zdrowy klimat - projekt Carbon Farming Interreg North Sea Region

2021-05-25

Redukcja CO2

Carbon Farming Interreg North Sea Region to międzynarodowy projekt badawczy, którego zadaniem było wskazanie metod sekwestracji - redukcji dwutlenku węgla (CO2) w rolnictwie.

W latach 2014-2020 klika państw regionu Morza Północnego zorganizowało partnerstwo i realizowało projekt Carbon Farming (tłum. Uprawa Węgla), który miał na celu opracowanie i wcielenie do praktyki rolniczej technik sekwestracji węgla w glebie. W rejonie Morza Północnego obserwowano procesy degradacji gleb i zmniejszenie bioróżnorodności, które wynikały z intensywnych technik produkcji rolnej.

Zmiany klimatyczne i konieczność redukcji gazów cieplarnianych zmuszają do szukania rozwiązań, a rolnictwo oferuje duże możliwości redukcji CO2. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie techniki uprawy, dobór roślin, płodozmian i uprawę roślin poplonowych okrywowych - które zwiększają zasoby glebowej materii organicznej, w której to związki węgla odgrywają duże znaczenie. Wzrost zawartości substancji organicznej gleby redukuje CO2, poprawia bioróżnorodność gleby, zdolność do gromadzenia składników pokarmowych i wody. Następuje poprawa struktury gleby i jej żyzności.

Właściwą metodą gospodarki rolnej jest zrównoważone zarządzanie glebą dla zachowania jej produktywności i zmniejszające się zagrożenia dla środowiska (ekologizacja, zazielenianie). Dąży się do tego, aby osiągnięty postęp był zrównoważony i trwały. Sekwestracja węgla w glebie ma duże znaczenie dla zmian klimatycznych, ponieważ jest to olbrzymi potencjał redukcji CO2.

Dodatkowym celem projektu było osiągnięcie redukcji CO2 na poziomie 10 000 ton/akr. W ramach projektu zorganizowano konferencje, warsztaty, demonstracje i pokazy w gospodarstwach. Opracowano także materiały informacyjne i edukacyjne. Można je znaleźć na stronie https://northsearegion.eu/carbon-farming/

Krzysztof Domagała

Źródło: northsearegion.eu/carbon-farming/

udostępnij
do góry