Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zmiany w programie ochrony roślin warzywnych na 2023 rok - fungicydy

Zmiany w programie ochrony roślin warzywnych na 2023 rok - fungicydy

2023-02-10

W poprzednim sezonie wegetacyjnym 2022 zostały dopuszczone do obrotu nowe substancje czynne, takie jak: cymoksanil i miedź w postaci tlenochlorku miedzi (Agena 49,5 WP), metalaksyl-M, fludioksonil i cymoksanil (Wakil XL 325 WG), azoksystrobina (Azoksar Super 250 SC, Latifa 250 SC, Makler 250 SC, Makler Plus 250 SC, Philon 250 SC), dimetomorf (Dynasol), difenokonazol (Ferten 250 EC, Porter 250 EC, Tobruk EC, Tores 250 EC i inne), cymoksanil (Moxato 450 WG, Veludo), olejek pomarańczowy (PREV-BIO), chlorowodorek propamokarbu i cymiksanil (Ambora Duo), fludioksonil (Fluarto 50 FS, Madron 50 FS), oksatiapiprolina (Zertan).

Oprócz tego niektóre z tych środków mają rozszerzenie stosowania w innych gatunkach warzyw niż pierwotnie, np. fungicyd Afrodyta 250 SC, można zastosować w brukwi, chrzanie, pasternaku, pietruszce korzeniowej, rzepie, rzodkwi, rzodkiewce, salsefii do zwalczania mączniaka prawdziwego, bielinka krzyżowych, alternariozy kapustnych i szarej pleśni; w buraku ćwikłowym w zwalczani chwościka i mączniaka prawdziwego; w uprawie szalotki i czosnku można zastosować Afrodytę 250 SC do zwalczania antraknozy i alternariozy. Środek Amistar 250 SC można stosować w fasoli wielkokwiatowej i grochu zielonym do zwalczania rdzy fasoli, askochytozy grochu, mączniaka rzekomego, a w uprawie bobu do zwalczania askochytozy, czekoladowej plamistości, fuzariozy i rdzy. Zarejestrowany wcześniej Azoguard AZT 250 SC można zastosować w uprawie bobu do zwalczania zgorzelowej plamistości, czekoladowej plamistości, fuzariozie jak też rdzy; w sałacie do zwalczania ryzoktoniozy; w uprawie fasoli wielkokwiatowej i grochu zielonym do zwalczania antraknozy fasoli, szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej, rdzy fasoli, askochytozy grochu, mączniaka rzekomego, a uprawie bobu do zwalczania askochytozy, czekoladowej plamistości, fuzariozy i rdzy. Azoguard AZT 250 SC ma rejestrację także w uprawach nasiennych bobiku. Innym środkiem, który ma rozszerzenie stosowania w uprawach warzyw to środek Bluna 250 EC. Ma on zastosowanie w uprawie salsefii do zwalczania mączniaka prawdziwego. Do zwalczania mączniaka rzekomego ma szersze zastosowanie środek Bolid 250 SE w uprawie cebuli z siewu i z dymki oraz cebuli siedmiolatce.

Nowe rozszerzenia stosowania mają również środki jak: Botrefin w uprawie fasoli i grochu na suche nasiona do zwalczania szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej, askochytozy i mączniaka prawdziwego. Plantatorzy selera korzeniowego mogą również stosować Fundand 450 SC w zwalczaniu septoriozy i chwościka selera. Podobnie plantatorzy chrzanu i rzepy mogą wykorzystać Fundand 450 SC do zwalczania mączniak prawdziwego, bielinka krzyżowych, altenariozy i szarej pleśni. Środek ten dostał zielone światło również w uprawach buraka ćwikłowego w zwalczaniu chwościka buraka i mączniaka prawdziwego. Nowe rozszerzenia w zastosowaniu dostały środki np.: Nutriwax, Propulse 250 SE, Signum 33 WG, Scala.

Niestety z rejestru doboru środków usunięte zostały środki oparte na azoksystrobinie np. (Azoxymoc, Strobin 250). Z doboru usunięto także takie środki jak miedź w postaci tlenochlorku miedziowego (Curzate Cu 49,5 WP), oparte na mieszaninach cypronidylu i fludiokonilu (Fludiocyp 62,5 WP) i inne.

Wszystkie zarejestrowane środki ochrony roślin są dostępne na stronie internetowej: www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin

Małgorzata Miłek

Źródło: Program Ochrony Roślin Warzywnych na 2023 rok

udostępnij
do góry