Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zmiany w programie ochrony roślin warzywnych przed szkodnikami w 2022 roku

Zmiany w programie ochrony roślin warzywnych przed szkodnikami w 2022 roku

2022-01-18

gąsienice piętnówki kaputnicy

Strategia rozwoju gospodarczego UE pn. „Europejski Zielony Ład” dotyczy również środków ochrony roślin przed szkodnikami.

W ubiegłym roku (2021) została wycofana z użytku substancja czynna - beta-cyflutryna, która była w środkach np. Alfazot 025 EC,Bulldock 025 EC, Tekapo 025 EC. Natomiast w roku bieżącym (2022) wygaśnie pozwolenie na stosowanie środków zawierających substancję czynną alfa-cypermetrynę, którą zawierały środki np. Fastac 100 EC, Alciper 100 EC, A-Cyper 100 EC, Alfastop 100 EC, Cyper-Fas 100 EC, Rufous 100 EC. W drugim półroczu tego roku nie nabędziemy także środków zawierających cypermetrynę np. Afi Max 500 EC, Cypermoc i Superkil 500 EC - ich ostateczny termin mija 30 września 2022 roku. Dobra wiadomość to ta, że na ich miejsce wejdą nowe: Insectus i Spider 500 EC i inne.

Zarejestrowano także inne środki z grupy pyretroidów, które zawierają deltametrynę np. Decis Expert 100 EC - do zwalczania stonki ziemniaczanej na pomidorze; mszyc i bielinka kapustnikai rzepnika w uprawie roślin kapustowatych, mszyc w uprawie marchwi, grochu i fasoli, a także śmietki cebulanki i wciornastków na cebuli. Producentów kukurydzy cukrowej ucieszy fakt, iż jest nowy środek do zaprawiania nasion kukurydzy przeciwko drutowcom i stonce kukurydzianej.

Dużym problemem był brak środków do stosowania w kapuście głowiastej do zwalczania mszycy kapuścianej, lecz w tym roku do jej zwalczania mamy nowy środek - Aphox 500 WG i Pirigold 500 WG. Nowe środki do zwalczania gąsienic bielinka rzepnika, piętnówki kapustnicy i tantnisia krzyżowiaczka na brokule, kalafiorze, kapuście głowiastej białej i czerwonej oraz włoskiej. W grupie oksadiazyn są nowe środki jak: Indoxanin 300 i Indoxanin 300-I, które zawierają indoksakarb - chronią m.in. kapustę głowiastą przed bielinkiem kapustnikiem i rzepnikiem, tantnisiem krzyżowiaczkiem.

Wśród środków do zwalczania nicieni w uprawie buraka ćwikłowego, marchwi, pasternaku, pietruszki i selera - jest środek Coxima i Voxamyl 10 G. W uprawach ekologicznych znalazło się także wiele środków do ochrony przed szkodnikami np. Sperat 480 SC - zawierające spinosad. W ubiegłym sezonie wegetacyjnym duży problem w zwalczaniu stanowiły ślimaki - w związku z tym w tegorocznym doborze środków znalazł się Ironclad - zawierający fosoran żelaza w formie granul.

Należy pamiętać, że wszystkich plantatorów obowiązuje od 2014 roku integrowana ochrona roślin, która zobowiązuje producentów do stosowania niechemicznych metod ochrony swoich upraw. Dobór tych środków jest szeroki, a pamiętać należy także o pułapkach pozwalających określić stopień nasilenia występowania szkodników, jak również należy przeprowadzać częste lustracje upraw.

Szczegółowe dane dotyczące nowych rejestracji środków ochrony roślin oraz tych, które zostały wycofane znajdują się w aktualnym programie ochrony roślin warzywnych na 2022 rok i na stronie ministerstwa rolnictwa w wyszukiwarce środków ochrony roślin - https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin.

tekst i zdjęcie: Małgorzata Miłek

źródło: Program Ochrony Roślin Warzywnych na 2022 rok, Wyd. Hortpress

udostępnij
do góry