Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zwalczanie owocówki jabłkóweczki

Zwalczanie owocówki jabłkóweczki

2020-06-05

Robaczywe jabłko to efekt bytowania larwy owocówki jabłkóweczki. Obecna faza rozwoju jabłoni - czyli wzrost zawiązków - to okres intensywnego oblotu tego szkodnika.

Wylot motyli najczęściej jest rozciągnięty w czasie i trwa około trzy miesiące. Do intensywnego składania jaj dochodzi w temperaturach powyżej 15˚C, a gdy wieczorem temperatura spada poniżej 10˚C proces ten może się opóźnić.

Aby skutecznie zwalczać owocówkę należy prowadzić monitoring przebiegu lotów tego motyla. Do monitoringu przebiegu i nasilenia lotów służą pułapki lepowe z instalowanym wewnątrz dyspenserem, który stopniowo uwalnia feromon samicy. Samce kuszone feromonem przyklejają się do podłogi lepowej. Pułapki wywieszamy od połowy maja do połowy czerwca, prowadząc obserwację co dwa dni. Więcej niż pięć motyli odłowionych w ciągu kolejnych czterech dni stanowi próg zagrożenia. W ten sposób na podstawie lotów jesteśmy w stanie precyzyjnie określić stan zagrożenia naszego sadu ze strony tego szkodnika, jak również określić termin zabiegu chemicznego.

Pułapka lepowa (fot. P. Lipiński)

Wykonując zabieg chemiczny przeciwko owocówce jabłkówce zwalczamy również gąsienice zwójek.

Do zwalczania tych szkodników rejestracje posiadają:

Calypso 480 S.C. w dawce 0,2  l/ha, Coragen 200 S.C. w dawce 0,125-0,175 l/ha, Grom 200 SL w dawce 0,2 l/ha, Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha, Piorun 200 SL w dawce 0,2 l/ha, Rumo 30 WG w dawce 0,17-0,2 kg/ha, Runner 240 S.C. w dawce 0,4 l/ha, Steward 30 WG w dawce 0,17-0,2 l/ha.

Piotr Lipiński

udostępnij
do góry