Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przypomina, iż zgodnie z treścią ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące produkcję pierwotną oraz prowadzących rolniczy handel detaliczny żywności pochodzenia niezwierzęcego mogą rozpocząć działalność po uzyskaniu wpisu do rejestru zakładów.
Obowiązek wpisu do rejestru podmiotów działających na rynku spożywczymW związku z wejściem w życie w dniu 21.02.2018 r. ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 311), zmianie ulegają przepisy dotyczące konkurencyjnego trybu wyboru wykonawców zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji.
Zmiana dotycząca konkurencyjnego trybu wyboru wykonawcówARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na "Modernizację gospodarstw rolnych" w obszarze "d", związanym z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu. Termin składania wniosków trwa od 19 lutego do 20 marca 2018 roku. Wsparcie to finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020.
Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Modernizacje gospodarstw rolnych"Lokalne grupy działania (LGD) rozpoczęły nabory wniosków o przyznanie pomocy ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach działania 19. „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. Wnioski o przyznanie pomocy można składać we właściwej terytorialnie siedzibie
Granty w ramach inicjatywy LEADERW dniach 31 stycznia i 1 lutego 2018 r. w Sandomierzu odbyło się 27. Spotkanie Sadownicze. To dwudniowa konferencja skupiająca rokrocznie wielu producentów z rejonu południowo-wschodniej Polski, doradców i specjalistów, a także wystawców z branży ogrodniczej. W czasie spotkania producenci mieli możliwość zapoznania się z aktualną sytuacją na rynku owoców, nowymi technologiami, analizami opłacalności upraw ogrodniczych oraz
27. Spotkanie SadowniczeLista Odmian Zalecanych (LOZ) do uprawy na obszarze województwa świętokrzyskiego została sporządzona w oparciu o wieloletnie wyniki doświadczeń odmianowych prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) w województwie. Zachęcamy do zapoznania się z zalecanymi odmianami pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta ozimego, pszenicy jarej, jęczmienia jarego i owsa.
Listy Odmian Zalecanych na rok 2018 dla województwa świętokrzyskiegoW resorcie rolnictwa trwają obecnie prace nad uproszczeniem zasad dotyczących uboju zwierząt w gospodarstwie na użytek własny. Chodzi głównie o ułatwienia w zdobywaniu kwalifikacji przez osoby, które będą dokonywać takiego uboju. Ministerstwo rolnictwa uznało dotychczasowe przepisy za zbyt restrykcyjne i zaproponowało ich zmianę.
Będzie łatwiej pozyskiwać mięso na użytek własnyPrzepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. 2015, poz. 1371 z późn. zm.), stanowią, że jednym z kryteriów
Jak ubiegający się o pomoc na "Modernizację ..." muszą udokumentować uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakościW ramach systemu badania odmian Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzone są na terenie całego kraju doświadczenia z wieloma gatunkami roślin uprawnych. Doświadczeniami kieruje, i nadzoruje je, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Wyniki doświadczeń prezentowane są na stronie internetowej COBORU oraz w formie broszur i publikacji pracowników COBORU w prasie rolniczej.
Najlepiej plonujące odmiany zbóż jarychSejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Jej głównym założeniem jest zaostrzenie kar dla osób stosujących przemoc lub zabijających zwierzęta z premedytacją. Ustawa stanowi, że za uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami grozić mają teraz trzy, a nie jak dotychczas dwa lata więzienia. Wzrosły też sankcje za znęcanie nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Za czyny te górna granica kary wyniesie
Sejm zaostrzył kary za znęcanie się nad zwierzętami!