Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Ogrodnictwo/Konferencja proeksportowa w Sandomierzu - V edycja

Konferencja proeksportowa w Sandomierzu - V edycja

2017-09-08

Istotną grupę wśród zaproszonych uczestników stanowiły delegacje z Mołdawii, Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Danii, Wietnamu, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Algierii, Maroko, Serbii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Węgier i Egiptu. Ponadto obecni byli, jak co roku producenci regionu sandomierskiego zrzeszeni w grupach producenckich oraz przedstawiciele samorządu. Równolegle z panelami dyskusyjnymi toczyły się liczne spotkania o charakterze biznesowym, które stwarzały okazję do nawiązywania kontaktów handlowych.

Po części powitalnej odbyło się uroczyste nadanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Sandomierskiego” przewodniczącemu Rady Powiatu w Sandomierzu Tomaszowi Hukowi. Wymiernymi elementami ww. wyróżnienia są piękna statuetka w kształcie jabłoni wykonana z krzemienia pasiastego oraz akt nadania tytułu.

Grzegorz Orawiec, dyrektor departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, przedstawił prezentację inauguracyjną, która omawiała potencjał sektora owocowo - warzywnego, jako wiodącej branży regionu w ramach Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku.

Problemy związane z tematem przewodnim konferencji zostały ujęte w karb paneli dyskusyjnych, zblokowanych według następujących tematów:

I panel „Wrażenia, rekomendacje, wolne wnioski gości zagranicznych po wczorajszych wizytach w sandomierskich zakładach spożywczo-przetwórczych”.
II panel „Specyfika rynków algierskiego i kazachskiego dla świętokrzyskich eksporterów”.
Według mojego zdania najciekawszymi wnioskami wynikającymi z w.w. dyskusji panelowych i do zastosowania w przyszłości są:

poprawa działań mających na celu jeszcze lepsze wypromowanie produktu ogrodniczego z regionu świętokrzyskiego, większa personalizacja produktu;
zachęcanie to tego, aby producenci sami zakładali firmy handlowe za granicą, co spowodowałoby wykluczenie pośredników i zwiększenie dochodu własnego.
W dniu poprzedzającym konferencję uczestnicy misji gospodarczych z zagranicy oraz pozostali goście odwiedzili w ramach wizyty studyjnej obiekty przetwórcze w powiecie sandomierskim, m.in. niemiecką wytwórnię soków NFC w Koprzywnicy oraz grupy producenckie „Owoc Sandomierski” w Bilczy, „Refal” w Łukawie, „AG Food” w Jasienicy i „Złoty Sad” w Wielogórze. W czasie wizyty zorganizowano także warsztaty dla przedsiębiorców z regionu świętokrzyskiego dotyczące specyfiki rynku chińskiego.


Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry