2019

W maju br. komisja konkursowa odwiedziła i oceniła 10 gospodarstw agroturystycznych zakwalifikowanych do finału XVI edycji wojewódzkiego konkursu „Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne”. Oto wyniki.
Tym razem w konkursie wzięły udział gospodarstwa z powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, kieleckiego, pińczowskiego, opatowskiego, ostrowieckiego, starachowickiego i staszowskiego. Każde odwiedzone miejsce miało swój niepowtarzalny klimat, a do tego bardzo zróżnicowaną ofertę. Zatem rodziny z dziećmi, wędkarze, miłośnicy jazdy konnej, poszukiwacze przygód, spragnieni ciszy czy amatorzy dobrej tradycyjnej kuchni mają w czym wybierać. Niektóre z gospodarstw brały już udział w konkursie kilka lub kilkanaście lat temu. I na ich przykładzie widać wyraźnie, jak zmienia się nasza świętokrzyska agroturystyka. Wysoki standard, jakość świadczonych usług, dbałość o klienta. Wszystko na wysokim poziomie. Najbardziej ujmujące jest zaangażowanie rolników w to, co robią, a robią to z pasją. Ich podejście do turysty chwyta za serce i sprawia, że nie chce się wracać do domu. Zadowoleni turyści chwalą sobie pobyt u rolnika, wracają, polecają innym sprawdzone miejsca. Jednym słowem świętokrzyska wieś pięknieje z roku na rok i mamy się czym pochwalić.
Spośród dziesięciu gospodarstw Komisja konkursowa wybrała 5 laureatów:
I miejsce
Gospodarstwo Agroturystyczne „Kuźnia”, Nowa Huta, pow. kielecki
II miejsce
Gospodarstwo Agroturystyczne „Stajnia nad strumykiem”, Korytnica, pow. staszowski
III miejsce
Gospodarstwo Agroturystyczne „Tarczuś”, Tarczek, pow. starachowicki
Wyróżnienia
Gospodarstwo Agroturystyczne „Celtyckie”, Nieprowice, pow. pińczowski
Gospodarstwo Agroturystyczne „Orzechowa zagroda”, Nowa Słupia, pow. kielecki
Nagroda specjalna
Nagroda specjalna przypadła w udziale Annie i Piotrowi Cedrom za Gospodarstwo Agroturystyczne „Cisówka” w Czerwonej Górze (pow. opatowski). Cedrowie to wyjątkowi młodzi ludzie. Stworzyli w niebanalnym miejscu oazę ciszy i spokoju. Oazę stanowi kilka domków urządzonych wygodnie i ze smakiem, położonych wśród zieleni drzew i krzewów, wokół przestrzeń i piękne widoki. Plac zabaw dla dzieci, boisko do gry w piłkę, kącik rekreacyjny, sauna, domek imprez i wiele, wiele innych atrakcji. Właściciele mają jeszcze dużo ciekawych pomysłów i sukcesywnie wprowadzają je w życie. Wielki ukłon w ich stronę za stworzenie tak bogatej i ciekawej oferty turystycznej.
Skład Komisji Konkursowej
Przewodnicząca
- Teresa Wąsik, ŚODR Modliszewice
oraz członkowie
- Anna Michalska, ŚODR Modliszewice
- Alicja Bakalarz, KRUS OR Kielce
- Stanisław Golmento, PIP O. Kielce
- Ewa Borycka, ŚFAiTW „Ziemia Świętokrzyska” Kielce
- Ewa Okońska, Polskie Radio Kielce S.A.

Organizator
- Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
Współorganizatorzy i sponsorzy nagród
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział Regionalny w Kielcach
- Państwowa Inspekcja Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach
- Świętokrzyska Federacja Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej „Ziemia Świętokrzyska” w Kielcach
Fundator nagrody specjalnej
- Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
Patronat medialny
- Polskie Radio Kielce S.A.

Anna Michalska