Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Produkcja roślinna/SIR na dożynkach powiatu sandomierskiego

SIR na dożynkach powiatu sandomierskiego

2017-08-28

27 sierpnia 2017 roku w Dwikozach odbyły się dożynki powiatu sandomierskiego. Tradycyjne święto dziękczynienia za plony rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym. Następnie barwny korowód delegacji wieńcowych prowadzony przez orkiestrę dętą udał się na stadion, gdzie delegacje wszystkich miast i gmin powiatu zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe. Na dożynkach odbył się oczywiście konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, w którym zwyciężył wieniec z gminy Koprzywnica.


Pracownicy sandomierskiego oddziału i PZDR Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach przygotowali wystawę dożynkową oraz stoisko promujące Ośrodek, na którym można było zasięgnąć informacji z zakresu ogrodnictwa oraz zapoznać się z prasą rolniczą. Swoje stoisko zaprezentowała również Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), której głównym zadaniem jest rozwój działalności innowacyjnej w rolnictwie. Ekspozycję uświetniły piękne, barwne kompozycje owoców i warzyw z powiatu sandomierskiego z wyjątkową kolekcją odmian orzecha laskowego.

Podczas dożynek powiatowych bardzo ciekawe stoisko miał Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. Z jego inicjatywy powstało wiele ciekawych projektów związanych z produktem lokalnym. Sztandarowym działaniem jest Inkubator przetwórczy, który powstał w partnerstwie z gminą Dwikozy. Przetwórnia dysponuje obecnie między innymi wielozadaniowym urządzeniem do produkcji konfitur, dżemów i powideł, suszarnią owoców i warzyw oraz profesjonalnym mikserem. Z inkubatora może korzystać każdy po zapoznaniu się z obowiązującymi tam zasadami pracy i higieny. Na stoisku można było spróbować pierwszych przetworów z Inkubatora. 

Izabela Niedobit

udostępnij
do góry