Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Ekonomika/PROW 2014-2020/Innowacyjny pomysł na przetwarzanie produktów rolnych

Innowacyjny pomysł na przetwarzanie produktów rolnych

2017-09-19

Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na jakość kupowanych produktów i preferują przy tym tradycyjny sposób ich przygotowania. W ostatnich latach pojawiły się inkubatory przetwórcze, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Jeden z nich powstał w powiecie sandomierskim w Dwikozach. Działalność inkubatorów przetwórczych ma na cel rozwój rynku produktów lokalnych oraz dobrej, zdrowej i tradycyjnej żywności, a ponadto stwarzają one nowe możliwości dla rolników, którzy dopiero startują z działalnością przetwórczą.

Inkubator w Dwikozach jest to miejsce, gdzie w odpowiednich warunkach sanitarnych można przetwarzać surowce rolne. Użytkownicy mają możliwość korzystania z infrastruktury inkubatora pokrywając wyłącznie opłaty wynikające z kosztów eksploatacji obiektu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących rozpocząć działalność przetwórczą. Jeśli nie dysponują środkami na zakup drogich urządzeń mogą skorzystać z urządzeń już zakupionych do inkubatora przedsiębiorczości. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla rolników zajmujących się działalnością agroturystyczną, aby promować i sprzedawać produkty lokalne przetworzone w inkubatorze oraz tych, którzy planują przetwórstwo na niewielką skalę, jako dodatkowe źródło dochodu dla gospodarstwa. Inkubator daje też możliwość „bezpiecznego eksperymentowania” w tworzeniu nowych produktów oraz testowania ich szans rynkowych. Współpraca z inkubatorem może być też pierwszym krokiem do budowy własnego zakładu przetwórczego.

Aktualnie inkubator w Dwikozach jest wyposażony w: 

 • multimix maszynę wielozadaniową, kompaktowa do obróbki fizycznej (próżnia i wysokie ciśnienie), mechanicznej (mieszanie i homogenizacja) i termicznej (możliwość uzyskania temperatury sterylizacji +120oC) owoców i warzyw - posiada możliwość cięcia, rozdrabniania, mieszania, homogenizowania, rafinowania i emulsyfikowania produktów, ma możliwość pracy w trybie wyparki próżniowej, 
 • suszarnię typu komorowego do suszenia ziół owoców i warzyw, w której jednorazowo można umieścić do 4500 kg owoców, czynnikiem suszącym jest gorące powietrze, 
 • obieraczkę do jabłek, 
 • drylownicę do owoców pestkowych, 
 • krajalnico-szatkownicę do rozdrabniacz do owoców, 
 • prasę do wyciskania soku, 
 • pasteryzator przepływowy z nalewarką do soków, 
 • pasteryzatory do słoików z przetworami, 
 • prasę do wytłaczania oleju, 
 • zamrażarkę szybkiego mrożenia (schładzarka szokowa),
 • pakowarki do produktów, 
 • maszynę do lodów sorbetowych.

Inkubator cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród okolicznych gospodarstw rolnych i gospodarstw agroturystycznych. Zasługą tej popularności, oprócz dostępu do profesjonalnego sprzętu bez konieczności ponoszenia na starcie wielkich wydatków inwestycyjnych, jest pomoc wykwalifikowanej kadry, z pomocą której każdy zainteresowany uczestniczy w procesie przetwarzania własnych owoców i warzyw.

Podsumowując… miła i kompetentna obsługa zachęca do korzystania z tego atrakcyjnego miejsca w celu przetwarzania zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Alina Lisowska
Izabela Niedobit

Kontakt:
Inkubator Przetwórczy w Dwikozach 
tel. 507 036 407

udostępnij
do góry