Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zakłada podejmowanie 5-letnich zobowiązań w ramach interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, między innymi interwencji 8.4. - Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych.
Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych - interwencja w ramach PS WPR 2023-2027Dobrostan zwierząt jest już znany rolnikom w formie jednej z dopłat w ramach płatności bezpośrednich. Do tej pory płatnością dobrostanową objęte były takie gatunki zwierząt jak: świnie, bydło i owce. Od 2023 roku wparcie to będzie jednym z Ekoschematów i zostanie poszerzone o kolejne gatunki/grupy technologiczne: bydło opasowe, kury nioski, kurczęta brojlery, indyki utrzymywane z przeznaczeniem na produkcję mięsa, konie oraz
Ekoschemat - Dobrostan zwierzątW 2023 roku będą obowiązywać nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Dopłata podstawowa do 1 hektara powierzchni użytków rolnych będzie wynosiła 118 euro. Płatność do gospodarstwa będzie można zwiększyć, realizując ekoschematy - czyli dodatkowe praktyki korzystne dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad podstawowe wymogi określone w warunkowości.
Ekoschematy - nowy rodzaj płatności od 2023 rokuOd 2023 roku wraz z nową Wspólną Polityką Rolną wejdą w życie nowe formy płatności tzw. ekoschematy. W ramach jednego gospodarstwa będzie można realizować jednocześnie kilka ekoschematów, a niektóre z nich będzie można łączyć na tej samej powierzchni (działce rolnej).
Czy ekoschematy można łączyć?Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 został zatwierdzony przez Komisję Europejską, dzięki czemu do polskiego rolnictwa trafi ponda 25 mld euro. Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027 to dodatkowy element pewności i stabilności dla gospodarstw rolnych, niezależnie od sytuacji międzynarodowej i jest pierwszym Planem przygotowanym w oparciu o zreformowaną Wspólną Politykę Rolną.
Komisja Europejska zatwierdziła Plan Strategiczny WPRW latach 2021 - 2027 na Wspólną Politykę Rolną Komisja Europejska planuje przeznaczyć 365 mld euro (w cenach bieżących), w tym 265,2 mld euro na płatności bezpośrednie, 78,8 mld euro na rozwój obszarów wiejskich i 20 mld euro na środki wsparcia rynkowego.
Ekoschematy - nowe propozycje w płatnościach bezpośrednich na lata 2021-2027