Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Aktualne informacje z działu

Projekt "Zielony zakątek"

2018-07-30

Fundacja FARMa we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności oraz Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce rozpoczęła VI edycję konkursu “Działaj Lokalnie” w powiecie staszowskim. Program kierowany jest do grup nieformalnych oraz organizacji pozarządowych, które działają na terenie powiatu staszowskiego w gminach: Łubnice, Połaniec, Rytwiany, Bogoria, Staszów, Szydłów oraz Osiek. Działania prowadzone przez te organizacje mają na celu rozwój społeczności lokalnej.

W ramach konkursu grant na realizację swoich działań otrzymał Projekt "Zielony zakątek". Pomysłodawcą i zarazem realizatorem jest grupa nieformalna "Pozytywnie Zakręceni" z Niemścic w gminie Staszów przy wsparciu formalnym Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Talent. Projekt dofinansowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Gminę Staszów, Grupę Azoty Siarkopol oraz Powiat Staszowski.

Główne cele projektu to:

  • zmiana wizerunku miejsca wspólnych spotkań (przy altanie wiejskiej) poprzez urządzenie ogródka pełnego kwiatów i krzewów,
  • integracja międzypokoleniowa,
  • popularyzacja wiedzy na temat roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym,
  • nabycie umiejętności planowania i nasadzenia zieleni (wg zasad: wysoki, niski, słoneczny, cieniolubny),
  • nawiązanie więzi między mieszkańcami podczas wspólnych spotkań,
  • zachęcenie mieszkańców do zwiedzania najbliższej okolicy,
  • aktywne spędzenie wolnego czasu,
  • rozwijanie uzdolnień, twórczej inicjatywy i pomysłowości podczas warsztatów manualnych oraz przy urządzaniu ogródka,
  • wiara we własne siły i czerpanie satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy.

W ramach projektu grupa nieformalna Pozytywnie Zakręceni chce zagospodarować teren wokół altany wiejskiej. Pomysłodawcy projektu chcą uatrakcyjnić to miejsce sadząc rabaty z krzewami oraz kwiatami i ziołami. Ponieważ w Niemścicach są pasieki chcą także posadzić rośliny miododajne, które będą kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni i będą jednocześnie pożywką dla pszczół. Część roślin do zagospodarowania terenu mieszkańcy przyniosą z własnych ogródków. Sami zadbają też o dekoracyjne kamienie, wykonają pergolę i inne materiały. Pozostałe rośliny tj. krzewy, kwiaty wieloletnie oraz wyposażenie, takie jak: kora, grys, agrowłóknina oraz obrzeża ogrodowe chcą zakupić ze środków pochodzących z projektu.

Następnym działaniem będą spotkania z pszczelarzem, w ramach których uczestnicy projektu pogłębią wiedzę na temat roli pszczół w przyrodzie. Zapoznają się oni także z rodzajami miodu i jego właściwościami zdrowotnymi. Na warsztatach z pszczelarzem wykonane będą ozdoby z wosku pszczelego. Dla odważnych możliwe będzie także zwiedzenie pasieki i podglądanie pracy pszczelarza. W działania te organizatorzy chcą włączyć dzieci ze świetlicy ,,Jutrzenka", dla których będzie to żywa lekcja przyrody. W ramach projektu pomysłodawcy planują również konkurs plastyczny pt. ,,Pszczoła naszym przyjacielem" z nagrodami dla dzieci.

Aby zapoznać się z techniką urządzania ogrodu, 21 lipca 2018 r. zorganizowany został wyjazd szkoleniowy do ,,Ogrodu na Rozstajach" w Młodzawach Małych na Ponidziu. Ogród państwa Zofii i Tadeusza Kurczynów to miejsce wyjątkowe. Ma on układ tarasowy, ułożony na kliku piętrach. Na lessowych zboczach ogrodu rośnie około dwa tysiące odmian roślin, zamieszkuje go kilkanaście gatunków ptaków ozdobnych. Wyjazd był niezwykle ciekawy i z pewnością pozwoli dobrać odpowiednie rośliny do nasadzeń.

Dzięki współpracy z KGW i grupą nieformalną "Pozytywnie Zakręceni" z Niemścic zostałam zaproszona do udziału w tym projekcie. Życzę wszystkim, aby wpłynął on na poprawę życia mieszkańców małej miejscowości, a także aby współpracowali ze sobą na rzecz dobra wspólnego.

Barbara Wyrzykowska

udostępnij
do góry