Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Rozwój obszarów wiejskich/Wiejska zagroda - estetyczna, funkcjonalna i bezpieczna

Aktualne informacje z działu

Wiejska zagroda - estetyczna, funkcjonalna i bezpieczna

2019-07-18

Zagroda stanowi ważny element wiejskiego krajobrazu. Warto zadbać o jej estetykę i funkcjonalność.

W latach 90. zapanowała moda na krasnale ogrodowe. Sylwetki małych ludzików z brodami, w czapkach nie współgrały z polskimi ogrodami. Na szczęście dzisiejsza moda stawia na naturalne, proste rozwiązania i ozdoby ogrodowe. Podkreślają one piękno przydomowej zieleni, dodają stylu i wdzięku. Asortyment dekoracji do ogrodu jest bardzo szeroki - mamy do wyboru oczka wodne czy fontanny, a także pergole, dekoracyjne oświetlenie, figurki, meble ogrodowe i szereg innych ozdób. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na dopasowanie do charakteru ogrodu i jego skali. W malutkim ogródku lepiej w ogóle zrezygnować z wszelkich akcesoriów ozdobnych. Te tylko przytłoczą i tak niewielki skrawek zieleni.

Z całą pewnością zagrodę wiejską należy dopasować do swojego stylu życia i potrzeb. Zastosowane w niej rozwiązania architektoniczne i estetyczne zależą tylko od naszej wyobraźni i kieszeni. Zagroda powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna.

Jak tego dokonać ?

W osiągnięciu zamierzonego efektu może nam pomóc kilka zasad. Aby ułatwić zadanie przestrzeń zagrody możemy podzielić na części, w zależności od ich przeznaczenia i funkcji.

Część najbliżej domu to ogród reprezentacyjno-ozdobny, w tradycji zwany przed- ogródkiem. Spróbujmy wzorować się na naturze i stworzyć w ogrodzie cztery pory roku. Odpowiedni dobór roślin pozwoli uzyskać zamierzony efekt oraz uczyni nasz ogród pięknym i dekoracyjnym o każdej porze roku. Zadbajmy, aby wiosną zakwitły przebiśniegi, krokusy, tulipany, forsycje i bzy. Latem malwy, floksy, łubiny, ostróżki, tawuły i hortensje. Jesienią zaś astry, złocienie i rozchodniki. Zimą najlepiej sprawdzą się rośliny iglaste - świerki, jałowce czy żywotniki.

Kolejna część to ogród wypoczynkowy, gdzie możemy ustawić grill, stworzyć bezpieczne miejsce na ognisko, wybudować altanę oraz plac zabaw dla dzieci. Dopełnieniem będą przystrzyżony trawnik oraz drzewa, które w upalne dni dadzą cień.

Ważną rzeczą będzie wydzielenie części gospodarczej, przeznaczonej do przechowywania narzędzi, maszyn czy urządzeń rolniczych. Warto zadbać, aby każda maszyna miała określone miejsce, co pomoże utrzymać porządek i estetykę w tej części zagrody. Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy. Parking zaplanujmy z dala od miejsc zabaw naszych dzieci. Należy zadbać o właściwy sposób składowania nawozów mineralnych, odpadów organicznych i nieorganicznych.

Nieodzowną jest część użytkowa z uprawianymi warzywami i ziołami, małymi szklarenkami oraz drzewami i krzewami owocowymi, stanowiącymi zdrowe, ekologiczne zaplecze kuchenne.

Na większych powierzchniach możemy wykorzystać dekoracje, takie jak:

  • Pergole, czyli podpory dla pnących roślin, pełnią zarówno funkcje użytkowe jak i ozdobne. Dzięki nim można wyeksponować rośliny, zaakcentować ścieżki, bramy i przejścia. Do wyboru mamy pergole drewniane bądź metalowe, o różnych kształtach.
  • Donice. Niektóre rośliny warto eksponować w takiej formie. Nabierają wówczas dodatkowego znaczenia dekoracyjnego. Do wyboru mamy szereg różnorodnych naczyń zarówno stylizowanych na naczynia antyczne, ale też nowoczesne. Szczególną popularnością cieszą się teraz donice wiszące oraz wykonane z naturalnych materiałów.
  • Stylizowane ozdoby ogrodowe, jak figurki ptaków, dekoracyjne rowery, taczki oraz beczki. Wykorzystane do ozdabiania wiejskiej zagrody dawne sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze oraz zioła mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Jako kwietniki i ozdoby możemy wykorzystać pozostawione po naszych przodkach odnowione drewniane koła wozowe, pługi, chomąta i inne maszyny rolnicze. Estetycznie będą wyglądały drewniane lub wiklinowe zwierzęta. Dobrze wtapiają się w zieleń i ogrodowe aranżacje, nie rzucając się przy tym zbytnio w oczy. 
  • Fontanny ogrodowe, cieki wodne i oczka stanowią znakomitą ozdobę ogrodu Woda to doskonały motyw w każdym ogrodzie. Stanowi nieodłączną częścią natury, ożywia krajobraz i dodaje mu energii. Jednak takie rozwiązanie ma sens jedynie w większych ogrodach, gdzie będą miały szansę odpowiednio wybrzmieć.
  • Oświetlenie to prosty i efektowny sposób na ozdobienie ogrodu. Lampiony i latarnie mają charakter dekoracyjny. Najlepiej zgrupować kilka i wykreować z nich kompozycję. Najczęściej są wykonane z drewna, szkła bądź metalu. Dobrze prezentują się zarówno w pobliżu strefy wypoczynkowej, przy stole, jak i tuż pod domem. 

O estetyce gospodarstwa decyduje także ogrodzenie i zadrzewienie osłonowe które powinny być dopasowane do otaczającego krajobrazu. Wykonane powinny być z naturalnych materiałów drewna i kamienia. Bramy i furtki powinny otwierać się do wewnątrz nieruchomości i być wyposażone w dzwonek i skrzynki na listy. Najładniejszym wykończeniem ogrodzenia jest zieleń ozdobna i osłonowa typu żywopłoty które pełnią rolę nie tylko dekoracyjną ale także osłony od sąsiadów, izolacji od kurzu, hałasu oraz zanieczyszczeń.

Justyna Gulba

Literatura :

  • „Mój piękny ogród” - Miesięcznik, nr VII/2015;
  • „Ogrody” - Miesięcznik, nr 3 - Marzec 2009;
  • „Architektura krajobrazu dla każdego” - Lidia Kasińska, Anna Sieniawska-Kuras;
  • „Ogród przy domu” - Sue Phillips.
udostępnij
do góry