Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Aktualne informacje z działu

Zdrowie z pomidora

2018-05-02

Pomidory są bardzo smaczne, a ponadto mają cenne walory prozdrowotne. Warto jeść pomidory, bo zawierają likopen - to organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwutleniającym, który nadaje intensywną czerwoną barwę. Pomidory bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie, gdyż zawierają bogate źródła potasu, który z kolei obniża ciśnienie tętnicze krwi. Potas jest niezbędny do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej oraz reguluje ilość wody w organizmie, zapobiegając obrzękom. Ułatwia także pracę serca.

Dzięki zawartości likopenu pomidory pomagają opóźniać starzenie się organizmu. Bardzo korzystnie wpływają na nasze cerę i wzrok. Pomidory, a właściwie przetwory z nich mają dużo witaminy A, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych, wygładza i ujędrnia skórę.

Jedząc suszone pomidory zmniejszamy ryzyko nowotworów. Zawierają one węglowodany o właściwościach zbliżonych do likopenu, które chronią DNA przed uszkodzeniami prowadzącymi m.in. do raka prostaty. Podwójnie silnie hamują wzrost komórek rakowych.

Świeże pomidory pomagają dbać o linię. Nic dziwnego, skoro składają się one w 90% z wody. Dzięki temu są niskokaloryczne. Jedzone ze skórką dostarczają błonnik, który oczyszcza jelita z niestrawionych resztek pokarmów i usprawnia ich pracę, jednocześnie dając uczucie sytości.

Pomidory chronią nas przed słońcem, gdyż likopen neutralizuje szkodliwe procesy wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe. Regularne jedzenie pomidorów zapewnia naturalną ochronę przeciwsłoneczną.

Znacznie więcej likopenu i innych składników odżywczych - zwłaszcza błonnika - zawierają suszone pomidory. Zawierają też znacznie więcej minerałów, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor czy potas.

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw na polskich stołach. Znajduje się w nich przede wszystkim witamina C, która wzmacnia odporność i przyspiesza gojenie się ran. Ponadto zawierają one witaminę E, beta karoten, witaminy z grupy B, a także witaminę K.

Halina Szymańska

udostępnij
do góry