Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/28. Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu

28. Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu

2019-02-04

Tegoroczne Spotkanie Sadownicze to już 28. edycja tego ważnego wydarzenia w regionie sandomierskim. Dwudniowa (30 i 31.01.2019 r.) konferencja sadownicza w Sandomierzu połączona była z wystawą. Organizatorem Spotkania były Leaf Media oraz Plantpress.

Dwadzieścia osiem lat to długi okres czasu, który skłania do refleksji oraz oceny zmian jakie zaszły w polskim sadownictwie. Tegoroczny sezon jest trudny dla branży sadowniczej, dlatego w czasie rozmów kuluarowych sadownicy dzielili się swoimi trudnościami i wymieniali doświadczenia. Mogli spotkać się z przedstawicielami firm z branży ogrodniczej, obejrzeć nowe maszyny oraz porozmawiać o najnowszych rozwiązaniach w produkcji owoców. Wystawa sadownicza skupiła m. in. producentów środków ochrony roślin, nawozów i innych środków do produkcji, szkółkarzy oraz firmy oferujące do sprzedaży ciągniki, maszyny i urządzenia sadownicze. Swoja ofertę na stoisku prezentowała też Winnica Sandomierska.

Wśród wystawców swoją obecność zaznaczył Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Sandomierzu. Dział Ogrodnictwo przygotował stoisko informacyjno-promocyjne. Na stoisku specjaliści Ośrodka udzielali porad dotyczących technologii upraw ogrodniczych, promowali wydawnictwa z zakresu produkcji ogrodniczej, miesięcznik Aktualności Rolnicze, prezentowali ofertę naszego laboratorium oraz zachęcali do udziału w szkoleniach i korzystania z usług oferowanych przez nasz Ośrodek.

Pierwszy dzień konferencji podzielony był na bloki: ekonomiczny i klimatyczno-pogodowy.

„Czy można liczyć na dobre ceny jabłek - sytuacja na rynku jabłek w Polsce i Europie” to temat pierwszego wykładu w bloku ekonomicznym, który przedstawił Adam Paradowski z firmy Plantpress. Zbiory jabłek w 2018 r. oszacowano na 5 milionów ton, jesienią utrzymywały się niskie ceny, brakowało opakowań (głównie skrzyniopalet), wzrosły stawki dla pracowników sezonowych, nadal utrzymane zostało embargo na eksport do Rosji, zbankrutowały kolejne grupy producenckie, wzrosła konkurencja na europejskim rynku - Ukrainy, Serbii czy Mołdawii. To część problemów, z którymi musieli zmierzyć się sadownicy. Sezon 2018/19 został oceniony jako najtrudniejszy w historii polskiego sadownictwa, konkurencja krajów ze wschodniej Europy jest coraz większa, tylko produkcja mniejsza o 25% w całej Europie zagwarantuje opłacalność produkcji. Obecnie wiele gospodarstw sadowniczych znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Sadowników czekają duże zmiany w produkcji i sprzedaży, nie mogą liczyć na pomoc rządu i powinni zmotywować się do wspólnego działania.

W wykładzie „Polskie sieci handlowe - oczekiwania odbiorców” Mirosław Maziarka podkreślił, że na rynku polskim najważniejsze są preferencje konsumentów, bezpieczeństwo i jakość produktu. Natomiast na rynku pozaeuropejskim wymagana jest ekstra jakość i bardzo dobra trwałość jabłek. Zachęcał, aby wzorem innych regionów działać lokalnie i opracować markę „jabłko sandomierskie”, ustalić parametry jakościowe i zasady sprzedaży oraz zadbać o marketing produktu.

W dalszej części spotkania temat „Nowe odmiany jabłoni szansą na większą dochodowość produkcji” opracowany przez doradcę Gerarda Poldervaarta przedstawił Adam Paradowski. W sadach na świecie dominują odmiany standardowe i klony, zdecydowanym liderem jest odmiana Gala, przy wprowadzaniu nowej odmiany duże znaczenie ma marketing i promocja. Kraje Europy Zachodniej, USA i południowa półkula muszą szukać nowych odmian, aby być bardziej konkurencyjnym na rynkach lokalnych i eksportowych.

W bloku klimatyczno-pogodowym zostały zaprezentowane następujące tematy:

  • „Oparzelizna powierzchniowa - rosnący problem w produkcji sadowniczej” - dr Krzysztof Rutkowski
  • „Wpływ zmian klimatu na ochronę sadów przed szkodnikami” - dr Alicja Maciesiak
  • „Czy zmiany klimatyczne zmieni nasze podejście do nawożenia sadów” - dr Grzegorz Cieśliński

W kolejnej części spotkania nowe technologie i rozwiązania dla sadownictwa zaprezentowali producenci środków produkcji.

W drugim dniu Spotkania dr Dariusz Paszko przeprowadził warsztaty ekonomiki produkcji sadowniczej. Przybliżył jak szacować koszty produkcji jabłek i dochodowość kwater sadu. Omówił aspekty ekonomiczne produkcji jabłek w Polsce. Stwierdził, że zarządzanie gospodarstwem rolnym bez prowadzenia rachunkowości jest jak „żeglowanie bez steru i miecza”. Prowadzenie rachunkowości uporządkuje dokumentację w gospodarstwie, a systematyczne zapisy wydatków i przychodów pozwolą na bieżąco kontrolować sytuację ekonomiczną gospodarstwa.

W bloku czereśniowym zostały zaprezentowane następujące zagadnienia:

  • „Czy mechaniczny zbiór czereśni może stać się standardem produkcyjnym?”- na to pytanie starał się odpowiedzieć dr Jacek Rabcewicz.
  • „Zmiany w produkcji czereśni i perspektywy uprawy w Polsce” omówiła Anita Łukawska .
  • Koszty założenia sadu czereśniowego na podstawie badań własnych podał dr Dariusz Paszko.

Szerzej z tematyką bloku czereśniowego będzie można zapoznać się w marcowym wydaniu czasopisma „Czereśnia".

Wiesława Kaczorek

udostępnij
do góry