Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/ASF przekroczył Wisłę

ASF przekroczył Wisłę

2017-11-23

Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu informacji na temat przypadków ASF w powiecie legionowskim, pomór dotarł na drugą stronę Wisły. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu materiału genetycznego wirusa ASF w zwłokach czterech dzików, znalezionych w miejscowości Laski, w gminie Izabelin, powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie. Miejsce wykrycia ostatniego przypadku choroby jest oddalone o około 9 km od poprzedniego miejsca wystąpienia ASF u dzików.


Powiat warszawski zachodni, na terenie którego znaleziono wspominane dziki, leży poza obszarami wymienionymi w części I, II i III załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE oraz poza obszarem skażonym określonym w decyzji 2017/2176/UE. Na obszarze, na którym uzyskano dodatnie wyniki u dzików, zostaną w trybie pilnym wprowadzone działania wynikające z art. 15 Dyrektywy Rady 2002/60/WE (co oznacza, że tereny te prawdopodobnie w najbliższych dniach zostaną objęte "strefą czerwoną", czyli włączone do obszaru objętego ograniczeniami).

Na razie brak informacji dotyczących możliwej drogi przeniesienia wirusa w te tereny, ale bardzo niepokojący jest fakt, że ASF niebezpiecznie zbliżył się do Puszczy Kampinoskiej, gdzie może bardzo szybko się rozprzestrzeniać.

Małgorzata Duda

udostępnij
do góry