Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/ASF przy granicy województwa świętokrzyskiego

ASF przy granicy województwa świętokrzyskiego

2019-08-26

Przypadek ASF u dzika został potwierdzony w gminie Józefów n. Wisłą w województwie lubelskim, kilkaset metrów od brzegu Wisły stanowiącej granicę z województwem świętokrzyskim. Jest to drugi w tym rejonie przypadek ASF - poprzednio chorobę u dzików potwierdzono w gminie Annopol w powiecie kraśnickim. Od początku roku do połowy sierpnia w naszym kraju potwierdzono już 1507 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików.

W związku z wystąpieniem ASF w bliskiej odległości od granic województwa świętokrzyskiego, na jego terenie wyznaczony został obszar ochronny (żółty). Obejmuje on gminy Tarłów, Bałtów, Ożarów, Zawichost, Dwikozy i Sandomierz.

W obszarze ochronnym obowiązują następujące wymagania:

  • W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski - przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką).
  • Ze strefy żółtej poza granice Polski - dodatkowe wymagania weterynaryjne dla przemieszczanych świń:
    • muszą przebywać w gospodarstwie co najmniej 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia,
    • pochodzą z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia), ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami),
    • w ciągu 15 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym,
    • w ciągu 24 godzin przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów klinicznych ASF - następnie urzędowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.

Wywóz świń z obszaru ochronnego do innego państwa Unii Europejskiej musi również uwzględniać wymagania dotyczące choroby Aujeszky’ego.

Małgorzata Duda
Żródło: GIW

udostępnij
do góry