Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Adoptuj Pszczołę” - ósma edycja społecznej akcji Greenpeace

„Adoptuj Pszczołę” - ósma edycja społecznej akcji Greenpeace

2020-09-21

„Adoptuj Pszczołę” to prowadzona od 2013 roku społeczna akcja Greenpeace na rzecz pomocy pszczołom. Na stronie adoptujpszczole.pl każdy może pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym dzięki wirtualnym „adopcjom”.

W ramach dotychczasowych akcji między innymi: w 16 miastach Polski powstało sto hoteli dla owadów zapylających, stworzono Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających oraz prowadzono szeroką akcję edukacyjną. W Polsce żyje 470 gatunków owadów zaliczanych do rodziny pszczołowatych, z czego 220 gatunków pszczół samotnic znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.W Europie roczna wartość zapylania to około 22 miliardy euro, a w Polsce to około 1 mld euro. Szacunkowa wartość zapylania upraw rolnych w województwie świętokrzyskim w roku 2015 wyniosła 274 mln zł, w tym wartość zapylania jabłek (około 166 mln zł), wiśni i czereśni (około 27 mln zł), śliwek (około 4 mln zł) oraz ogórków (około 32 mln zł) należy do najwyższych w kraju.

Do zapylaczy należą również motyle. Na świecie żyje ich około 150 tysięcy gatunków, z czego ponad 3000 w Polsce. Znaczna ich większość to motyle nocne - ćmy. Ćmy uzupełniają pracę zapylaczy dziennych i pomagają utrzymać zróżnicowanie i obfitość populacji roślin. Różne gatunki kwiatów otwierają się tylko w nocy (np. narcyz czy biało kwitnące lilie są zapylane jedynie przez ćmy).

Liczba wszystkich owadów na świecie gwałtownie spada. Ubywa ich osiem razy szybciej, niż gadów, ptaków i ssaków. Co roku ubywa ich 2,5%, co oznacza, że jeśli im nie pomożemy, w ciągu kilkudziesięciu lat mogą zniknąć zupełnie. W ciągu najbliższych 20-30 lat może zniknąć aż 40 proc. gatunków owadów, co będzie potężną katastrofą ekologiczną. Razem z zapylaczami znikną zapylane przez nie rośliny, później zwierzęta, które się nimi żywią. Ten proces już się rozpoczął! Kryzys klimatyczny jest też jednym z powodów trwającego obecnie masowego wymierania gatunków. Postępuje ono w tempie szybszym od tego, które przyczyniło się do wyginięcia dinozaurów.

Screen ze strony adoptujpszczole.pl

Screen ze strony adoptujpszczole.pl

Pieniądze zebrane podczas tegorocznej akcji „Adoptuj pszczołę 8”zostaną przeznaczone na tworzenie Sieci Życia składającej się z pokazowych przystanków życia i pierwszej oazy. Przystanki Życia to oddany naturze nawet niewielki obszar, który przypomina łąkę kwietną, stołówkę dla dorosłych zapylaczy i dogodne miejsce do rozwoju i życia owadów - szczególnie motyli - we wszystkich ich stadiach rozwojowych. Żeby przysłużyć się zapylaczom, przystanki nie muszą być ogromne,  ale powinno ich być dużo, bo dzięki temu Sieć Życia zyskuje na wartości.

Na wybranym ze wsparciem naukowców obszarze przeprowadzona zostanie inwentaryzacja przyrodnicza: swego rodzaju spis występujących gatunków owadów i roślin oraz opis zagrożeń, jakie na nie czyhają. W zależności od wyników inwentaryzacji opracowanie zostanie lista działań, które należy przeprowadzić w tym miejscu, żeby stworzyć idealną przestrzeń dla owadów, a także jak należy dbać o ten obszar w kolejnych latach. Efektem tej pracy będzie powstanie oazy, czyli szczególnie cennego dla zapylaczy punktu na mapie Sieci Życia.

Marian Szałda
Źródło: adoptujpszczole.pl

udostępnij
do góry