Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Aktualne problemy i zagrożenia oraz innowacyjne techniki w prowadzeniu pasiek pszczelich

Aktualne problemy i zagrożenia oraz innowacyjne techniki w prowadzeniu pasiek pszczelich

2019-04-04

 

W dniach 23-24 marca 2019 roku w Ośrodku wypoczynkowym „Łucznik” w Sielpi odbyło się dwudniowe szkolenie zorganizowanea w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) przez Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach pt. „Aktualne problemy i zagrożenia oraz innowacyjne techniki w prowadzeniu pasiek pszczelich”. Wzięło w nin  udział 90 osób - byli to pszczelarze z województwa świętokrzyskiego zajmujący się pszczelarstwem od wielu lat oraz tacy, którzy dopiero zaczynają lub maja zamiar zacząć swoją przygodę z pszczołami.

Szkolnie rozpoczął kierownik Działu REiOŚ Marian Szałda, który przywitał przybyłych uczestników oraz przedstawił harmonogram. Następnie oddał głos profesorowi Krzysztofowi Olszewskiemu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który poprowadził część wykładową. 

Podczas pierwszego dnia szkolenia omówione zostały kwestie gospodarki pasiecznej w różnych typach uli (korpusowych, leżakach), rozwiązań konstrukcyjnych w budowie współczesnych uli wynikające ze zmiany klimatu i cech pszczół oraz ich wpływ na gospodarkę pasieczną oraz przydatność różnych pokarmów węglowodanowych w żywieniu pszczół.

Na zakończenie dnia uczestnicy mogli wymieniać się doświadczeniem podczas kolacji integracyjnej.

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od ponownego wystąpienia Profesora Olszewskiego, tego dnia przedstawił on dwa tematy: odkłady zbiorcze i rotacyjna gospodarka pasieczna jako metoda umożliwiająca wykorzystanie pożytków całego sezonu w warunkach rosnącego zagrożenia warrozą oraz biotechniczne metody zwalczania warrozy - modyfikacje współczesnej gospodarki pasiecznej wspomagające opanowanie inwazji Varroa destructor. Podsumowaniem wystąpienia była dyskusja, podczas której rolnicy zadawali liczne pytania dotyczące m.in. prowadzenia pasiek, pozyskiwania miodu oraz innych problemów związanych z prowadzenie pasiek pszczelich. Po zakończeniu dyskusji o certyfikacji produktów pszczelich w Polsce oraz planowanych możliwościach wsparcia pszczelarzy w ramach PROW opowiedział Marian Szałda.

Szkolenie zakończyliśmy wykładem Brokera innowacji Magdaleny Olszewskiej, która przybliżyła uczestnikom strukturę, zadania i cele Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) oraz celu i możliwości wsparcia inicjatyw na rzecz innowacji w pszczelarstwie w ramach działania „Współpraca” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

    Więcej o Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich: www.sodr.pl/sir.

Magdalena Olszewska
Broker innowacji województwa świętokrzyskim

Szkolenie "Aktualne problemy i zagrożenia oraz innowacyjne techniki w prowadzeniu pasiek pszczelich"

 

udostępnij
do góry