Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Aktualne wskaźniki uwilgotnienia gleby w województwie świętokrzyskim

Aktualne wskaźniki uwilgotnienia gleby w województwie świętokrzyskim

2021-03-26

Jest koniec marca i jak co roku rolnicy pełną parą rozpoczęli prace w polu. Od dawna już nikt nie mówi o suszy. A wszystko to dzięki powrotowi do pogodowej normalności, jaką zafundował nam przełom roku 2020 i 2021.

Część ludzi już przyzwyczaiła się do występujących w Polsce susz i bezśnieżnych zim, a ostatnią normalną zimę nazywają żartobliwie anomalią. Jak to wyglądało w poprzednim roku? Jeśli porównamy opady, to rok ubiegły zaczął się dość skromnymi opadami, które w lutym osiągnęły praktycznie rekordowe poziomy. Natomiast marzec ubiegłego roku był podobny, z niewielki opadami na poziomie 11 mm.

W podobnym okresie ubiegłego roku media ostrzegały o początku okresu suszowego. Dlaczego w tym roku takich przewidywań nie słyszymy? Sprawa wydaje się oczywista - zima 2020/2021 była po prostu zimna. W styczniu 2020 roku średnia temperatura wyniosła 1℃, w lutym było to już 3,2℃, a w marcu 4,4℃. Początek roku 2020 był bardzo ciepły, co przełożyło się też na najniższą w historii pomiarów liczbę dni pod pokrywą śnieżną. W stacji meteorologicznej Kielce-Suków w zimie 2019/2020 zanotowano zaledwie 3 dni pod pokrywą śnieżną, natomiast w okresie zimowym 2020/2021 było to już 50 dni. Również jeśli porównamy średnie tegoroczne temperatury widzimy, że są one znacznie niższe, niż te z ubiegłego roku. W styczniu 2021 roku zanotowano średnią temperaturę na poziomie -1,8℃, w lutym - 2,1℃, a w marcu zaledwie 1,2℃ (dane do 26 marca).

Z powyższego porównania widać bardzo dobrze, że na zasobność gleby w wilgoć bardzo duży wpływ w okresie wczesnowiosennym ma przebieg zimy: temperatura i występowanie okrywy śnieżnej, gdyż ta powoli topniejąc, zasila w kolejnych miesiącach profil glebowy. Dzięki temu również wskaźniki wilgotności gleby w naszym województwie były na wysokim poziomie.

Wskaźniki uwilgotnienia

Wskaźnik wilgotności gleby - warstwa 0-7 cm (źródło: agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat)

Jak widać na większości powierzchni województwa świętokrzyskiego poziom uwilgotnienia w glebie na głębokości od 7 do 28 cm osiąga 80%. Jedynie na niewielkiej północno-zachodniej części, stopień uwilgotnienia jest trochę niższy i wynosi około 55% . Warunki znakomicie nadają się do przeprowadzenia prac polowych, w tym siewu roślin jarych - zwłaszcza, że w najbliższym okresie zapowiadana jest dość wysoka temperatura.

Mamy już koniec marca. Oczywiście będziemy śledzić przebieg pogody i mamy nadzieję, że będzie jak najbardziej optymalna dla rolników.

Jarosław Nowak

Źródło:

  • agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat
  • meteomodel.pl
udostępnij
do góry