Strona główna/Aktualności/Alternarioza naci pietruszki

Alternarioza naci pietruszki

2020-08-19

Sprawcą choroby jest grzyb Alternaria dauci. Choroba występuje powszechnie na naci marchwi, selera, pietruszki oraz innych roślin. Źródłem zakażenia są zazwyczaj resztki pożniwne zostawione na polu w roku poprzednim, a także zakażone chwasty, rosnące w pobliżu założonej plantacji.

Grzyb z łatwością przenosi się z prądami powietrza, a liczne zarodniki kiełkują w kropli rosy w czasie 8-16 dni od momentu infekcji. Występowanie choroby jest groźne nie tylko z uwagi na infekowanie naci, ale także z uwagi na zakażanie korzeni pietruszki, która ma być przeznaczona do przechowywania. Pierwsze symptomy choroby możemy zauważyć już pod koniec lipca. Na naci pietruszki dają się zauważyć początkowo drobne i brunatniejące plamki, które z czasem powiększają się, nać żółknie i zasycha. Ograniczenie części asymilacyjnej naci powoduje obniżenie plonu korzeni pietruszki, gorsze jej przechowywanie lub całkowitą utratę plonu.

Alternariona naci pietruszki (fot. M. MIłek)

Alternarioza naci pietruszki (fot. M. MIłek)

Ochrona przed alternariozą polega na lustracji plantacji, a po zauważeniu pierwszych objawów choroby wykonać opryski roślin 2-3 krotnie co 7-10 dni preparatami zarejestrowanymi w aktualnym programie ochrony roślin warzywnych zarejestrowanych na dany rok. Środki do zastosowania dobierać należy z różnych grup chemicznych, z zachowaniem okresów karencji i prewencji.

Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry