Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Antraknoza łubinu i jej zwalczanie

Antraknoza łubinu i jej zwalczanie

2020-06-19

Antraknoza łubinu to choroba, której sprawcą jest grzyb Glomerella cingulata. Atakuje on wszystkie gatunki łubinów: wąskolistny, żółty i biały. Najbardziej podatny na tę chorobę jest łubin biały.

Najpierw porażane są kiełkujące nasiona. Wczesna infekcja powoduje przedwschodową i powschodową zgorzel siewek. Chorobę występującą na starszych roślinach rozpoznać można po więdnieciu wierzchołków, pędów oraz skręcaniu łodyg. Na łodygach widoczne są małe, brązowo-łososiowe plamy. Jeśli infekcja nastąpiła w fazie zawiązywania strąków, wówczas na strąkach widoczne są okrągłe, łososiowe plamy z brązową obwódką.

Silne porażenie prowadzi do zdrobnienia nasion, a nawet braku nasion w strąkach. Rozwojowi choroby sprzyjają wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura. W warunkach masowego wystąpienia prowadzi do znacznej obniżki plonów.

Zwalczanie tej choroby to:

  1. Stosowanie do siewu kwalifikowanego materiału siewnego.
  2. Zaprawiane nasion zaprawami np. Maxim 025 FS.
  3. Wybór do siewu odmian o podwyższonej odporności:
    • łubin żółty - odmiany Baryt, Mister, Taper,
    • łubin wąskolistny - odmiany Samba, Neron, Jowisz, Koral, Heros.
  4. Stosowanie fungicydów.

Fungicydy stosujemy po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Do zabiegów stosujemy fungicyd Topsin M 500 S.C. i jego generyki. Zabieg powtarzamy po 7-10 dniach. Wykonujemy 2 zabiegi.

Krzysztof Domagała

udostępnij
do góry