Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Antraknoza łubinu i jej zwalczanie

Antraknoza łubinu i jej zwalczanie

2019-06-12

Antraknoza łubinu to choroba, której sprawcą jest grzyb Glomerella cingulata. Atakuje on wszystkie gatunki łubinów (wąskolistny, żółty, biały), jednak najbardziej podatny na nią jest łubin biały.

Najpierw porażane są kiełkujące nasiona. Wczesna infekcja powoduje przedwschodową i powschodową zgorzel siewek. Chorobę występującą na starszych roślinach rozpoznać można po więdnięciu wierzchołków pędów oraz skręcaniu łodyg. Na łodygach widoczne są małe brązowo-łososiowe plamy. Jeśli infekcja nastąpiła w fazie zawiązywania strąków to na strąkach są widoczne okrągłe łososiowe plamy z brązową obwódką. Silne porażenie prowadzi do zdrobnienia nasion, a nawet ich braku w strąkach.

Warunki atmosferyczne sprzyjające rozwojowi choroby to wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura. W warunkach masowego wystąpienia choroba prowadzi do znacznej obniżki plonów.

Zwalczanie:

  • wybór do siewu odmian o podwyższonej odporności, np. łubin wąskolistny - odmiany Samba, Neron, Jowisz, Koral ,Heros; łubin żółty - odmiany Baryt, Mister, Taper,
  • stosowanie do siewu kwalifikowanego materiału siewnego,
  • zaprawiane nasion zaprawami (np. Vitavax 200 FS),
  • stosowanie fungicydów

Fungicydy stosujemy do pierwszysch objawów choroby. Do zabiegów stosujemy fungicydy: Topsin M 500SC, Gwarant 500SC. Zabieg powtarzamy je co 7-10 dni, wykonujemy je 2-3 razy.

Krzysztof Domagała

Antraknoza łubinu żółtego

Antraknoza łubinu żółtego

Antraknoza łubinu wąskolistnego

Antraknoza łubinu wąskolistnego

udostępnij
do góry