Wniosek o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w 2018 roku należy składać w terminie od 15.01.2018 r. do 25.06.2018 r. do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.
Dopłata do materiału siewnego w roku 2018Na mocy ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz. U. 2017 poz. 623) z dniem 1 września 2017 r. powstał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Jest to nowa instytucja w sektorze rolnym, która zastąpiła Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Nieruchomości Rolnych. KOWR został utworzony m.in. z potrzeby wsparcia działań i projektów służących podnoszeniu konkurencyjności polskiego rolnictwa zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Komunikat KOWR w sprawie funduszy promocji produktów rolno-spożywczychW dniu 1 stycznia 2018 roku weszła w życie ustawa z 20 lipca 2017 roku Prawo wodne (Dz.U. 2017 poz. 1566). Obejmuje ona problematykę ochrony wód, sam a Dział III Rozdział 4 tej ustawy obejmuje artykuły dotyczące ochrony wód przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Ustawa Prawo wodne po nowemuTo konferencja stworzona dla hodowców i producentów trzody chlewnej w Polsce przez hodowców i dla hodowców. Ma odpowiadać na podstawowe problemy i zagadnienia, z którymi zmaga się współczesny sektor trzody chlewnej w Polsce i stanowić platformę do wymiany doświadczeń między hodowcami, specjalistami i przedstawicielami firm.
Narodowy Dzień Świni (NDS)Orkisz jest starożytną odmianą pszenicy zapomnianą na wiele dziesięcioleci. Uprawiano go powszechnie od epoki brązu i był bardzo popularny w Europie do czasów średniowiecznych. Orkisz uprawiany był do XX wieku, od tego czasu zaczął być stopniowo wypierany przez pszenicę zwyczajną, która była łatwiejsza w uprawie i dawała większe plony. Obecnie uprawa pszenicy orkiszowej wraca do łask. Uchodzi za dużo zdrowsze ziarno niż
Produkcja pszenicy orkiszowej metodami ekologicznymiMinister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - ogłasza konkurs nr 2/2018 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na wybór operacji, które będą realizowane w 2018 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego na lata 2018-2019.
Ogłoszenie o konkursie dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na wybór operacjiJednym z głównych celów rolnictwa ekologicznego jest możliwość pozyskiwania wysokiej jakości żywności. Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie trwałej żyzności gleby, tak aby dała nam możliwie najlepszą jakościowo żywność. Każdy rolnik powinien z najwyższą starannością, wiedzą i kulturą prowadzić uprawy roślin, chroniąc przy tym glebę, dbając o stan fitosanitarny roślin, tak aby
Produkcja roślin rolniczych metodami ekologicznymi na przykładzie truskawki i ziemniakaW ramach systemu doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) na polu doświadczalnym naszego Ośrodka w sezonie 2016/2017 prowadzone były doświadczenia z 30 odmianami pszenicy ozimej, 24 odmianami pszenżyta ozimego, 15 odmianami owsa i 14 odmianami pszenicy jarej. Zapraszamy do zapoznania się wynikami doświadczeń.
Wyniki doświadczeń PDO ze zbożami prowadzonych na polu doświadczalnym ŚODR Modliszewice w sezonie 2016/2017Sandomierska konferencja „Innowacyjne technologie uprawy owoców i warzyw przeciwdziałające pogarszaniu się właściwości i spadkowi wartości gleb (obniżaniu ich żyzności) w nauce i praktyce z wykorzystaniem finansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020” to kolejny etap realizacji przez sandomierski Oddział ŚODR operacji w ramach Sieci innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).
Ogrodnicza konferencja glebowa w SandomierzuPowiat starachowicki usytuowany jest na obrzeżu północnej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje obszar między Przedgórzem Iłżeckim a podnóżem Gór Świętokrzyskich. Charakteryzuje się bogactwem środowiska naturalnego oraz zróżnicowaną gospodarką rolniczo-hodowlaną. Nieodłącznym elementem kultury każdej małej ojczyzny jest kuchnia, w której używane są produkty charakterystyczne dla regionu. Smak rodzinnych
Współpraca producentów produktów z Listy Produktów Tradycyjnych z powiatu starachowickiego