Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Bo współpraca się opłaca - dobre przykłady z Włoch - relacja z wyjazdu studyjnego

Bo współpraca się opłaca - dobre przykłady z Włoch - relacja z wyjazdu studyjnego

2019-10-04


W dniach 24-28 września 2019 roku odbył się zorganizowany przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, realizowany w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, w ramach operacji „Grupy producentów rolnych i ich związki jako innowacyjna forma zrzeszania się rolników na rzecz podniesienia konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz realizacji wspólnych inicjatyw”, wyjazd studyjny do Włoch. Uczestnikami wyjazdu byli głównie rolnicy działający w sektorze produkcji win, serów, wędlin, owoców, a także osoby poszukujące sposobu na dodatkowy dochód z prowadzonej działalności rolniczej. Program wyjazdu był bardzo zróżnicowany, mogliśmy zapoznać się m.in. z tradycyjnym wyrobem serów, wędlin i win prowadzonych przez niewielkie manufaktury, jak również mieliśmy okazję poznać duże spółdzielnie zrzeszające kilka tysięcy gospodarstw działające w sektorze owoców. Z tego powodu każdy z uczestników wyjazdu mógł znaleźć coś interesującego dla siebie, poznać inne sposoby produkcji, dystrybucji czy marketingu. Nieoceniona jest również wymiana doświadczeń zarówno z osobami, z którymi mieliśmy przyjemność się spotkać, ale także wzajemnie między uczestnikami wyjazdu.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z wyjazdu.


Wizyta w lokalnej cukierni i poczęstunek na starówce w górnym Bergamo

Wizyta w działającej na zasadach spółdzielni Pizzerii Lokalna Pizza
Wizyta w działającej na zasadach spółdzielni Pizzerii - zapoznanie z zasadami funkcjonowania
oraz kolacja przy tradycyjnej pizzy


Spółdzielnia Città Alta działa w sektorze gastronomicznym, bezpośrednio zarządzając restauracją i pizzerią Il Circolino, historycznym i formalnie uznanym Centrum Agregacji Osób Starszych. W rzeczywistości w restauracji można pozostać przez długi czas w przyjaznej atmosferze bez konieczności spożywania posiłków. Dzięki zyskom z punktów gastronomicznych spółdzielnia może promować człowieka, integrację społeczną, poprawę jakości życia w sąsiedztwie, zwracać uwagę na potrzeby najsłabszych i najbardziej wrażliwych grup, oferować możliwości pracy czy chronić wartości i kulturę.

Wizyta w malowniczo położonej winnicy Castello degli Angeli z degustacją 3 rodzajów win
i lokalnych przekąsek oraz wykład o marce zbudowanej wokół wody San Pellegrino

Wizyta w malowniczo położonej winnicy Castello degli Angeli miała dwa akcenty: degustację 3 rodzajów win i lokalnych przekąsek oraz wykład o marce zbudowanej wokół wody San Pellegrino. Projekt wina Castello degli Angeli powstał w 1996 roku. Jego zamierzeniem była produkcja długowiecznych i doskonałych win. W ten sposób zrodziła się jedna z najbardziej ekstremalnych winnic w Lombardii, charakteryzująca się tarasowymi, suchymi kamiennymi ścianami, roślinami posadzonymi na stromych zboczach o zagęszczeniu około 10 tys. roślin na hektar. Produkcja roczna sięga 6 tys. butelek, odbywa się tradycyjnymi metodami i wyłącznie ręcznym przetwarzaniem.

Wizyta w Centro Del Bitto Storico Ribelle, gdzie zapoznaliśmy się z kulturą pasterską związaną najdłużej dojrzewającym na świecie serem Bitto oraz strukturą organizacyjną związaną z powiązaniem producentów sera z wyspecjalizowaną dojrzewalnią działającą jako niezależna firma

Na niższym poziomie budynku Centro del Bitto w Gerola Alta można odwiedzić piwnicę, w której przechowywane jest ponad 3 tys. kół sera Storico z różnych lat. Pod koniec sezonu letniego, 12 producentów konsorcjum Save Heritage Bitto składa w piwnicy koła serów wyprodukowanych na letnich pastwiskach.
W pierwszym roku koła umieszczone na drewnianych półkach są regularnie czyszczone i obracane, aby umożliwić prawidłowe natlenienie. Częstotliwość tego procesu zależy od klimatu zewnętrznego: w przypadku wilgoci i ciepła potrzeba więcej pracy przy serach w piwnicy. Podczas tej operacji personel sprawdza wygląd każdego koła i dokonuje pierwszego wyboru Storico do dalszego dojrzewania. Proces selekcji obejmuje wybór najlepszych serów do dojrzewania. Jeśli wady mogą zagrozić jakości produktu, koła sera są klasyfikowane jako drugi wybór w porównaniu do tych zatwierdzonych przez Slow Food Presidia. Najlepsze wybrane koła można pozostawić do dojrzewania przez 10 lat i dłużej.

Produkcja wina Franciacorta przez grupę rolników zrzeszonych w spółdzielni specjalnej. Zwiedzanie winiarni i zapoznanie się z metodą produkcji win musujących w oparciu o podwójną fermentację zwieńczone degustacją wyrobów

Jest to włoska odpowiedź na oryginalnego francuskiego szampana z regionu Champagne. Wino musujące powstaje bez dodatku dwutlenku węgla, czyli tradycyjną metodą wytwarzania bąbelków podczas procesu produkcji opierającego się o podwójną fermentację.

Wizyta w stowarzyszeniu Hodowców Pstrągów Trydenckich

Wody Trentino są klasyfikowane przez ichtiologów jako należące do tak zwanego obszaru łososiowatego, typowego dla górskiego odcinka cieków wodnych. Ich cechami charakterystycznymi są obfita ilość pokarmu, maksymalne natlenienie, dobra jakość chemiczno-fizyczno-biologiczna i niska temperatura, poniżej 10°C, przez wiele miesięcy w roku. Z tego powodu trydencki pstrąg hodowlany nie odbiega jakością i smakiem od dziko żyjącego pstrąga potokowego. Powstała w 1988 roku spółdzielnia ASTRO Scarl zajmuje się produkcją szerokiej gamy produktów rybnych, dysponuje budynkiem o powierzchni około 2 tys. m2 i pełnym zapleczem technicznym. Dzięki stworzeniu centrum przetwórczego produkcja pstrąga trydenckiego znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich lat.


Czas wolny i zwiedzanie rynku w Trydencie

Spotkanie z przedstawicielami grupy producentów owoców MondoMelinda
oraz zapoznanie się z profilem działalności i degustacja produktów

Melinda jest organizacją zrzeszającą około 4 tys. producentów owoców. Członkowie każdego roku przekazują owoce do swojej jednej z 16 spółdzielni, które tworzą konsorcjum Melinda. Konsorcjum jest odpowiedzialne za organizację i zarządzanie wszystkimi działaniami związanymi z przechowywaniem, sortowaniem, pakowaniem, dystrybucją i promowaniem produktów oraz organizowaniem zakupów środków do produkcji dla swoich członków.

Wizyta w działającej na zasadach spółdzielni grupy producentów serów Concast,
wizyta w magazynie Trentingrana, zapoznanie się z metodami produkcji i struktury organizacyjnej,
a także degustacja wyrobów


Spółdzielnia Trentingrana Concast powstała w 1993 roku, natomiast jej historia sięga początku XX wieku. Spółdzielnia przerabia około 120 tys. ton mleka. Głównym produktem jest ser Trentingrana. Jest to produkt, który odróżnia się od innych serów tego typu własnościami organoleptycznymi - specjalny zapach, aromat, smak w doskonałej równowadze między słodkim i pikantnym - co sprawia, że wszystkim smakuje. Produkowany tradycyjnie od 1926 jest gotowy po dojrzewaniu przez co najmniej 18, 20 miesięcy. Jest produktem bogatym w wapń i polecanym zwłaszcza młodzieży i osobom starszym. Rocznie produkuje się sto tysięcy krążków.

Wizyta w masarni Pfitscher, zwiedzanie zakładu,
zapoznanie się technologią produkcji dojrzewającego speck-u oraz wędlin wraz z degustacją


Podczas wyzyty w masarni Pfitscher zwiedzaliśmy zakład, zapoznali się z technologią produkcji dojrzewającego speck-u oraz wędlin i degustowaliśmy wędliniarskie specjały. Wielowiekowa, tradycyjna produkcja sprawia, że boczek tyrolski Pfitscher jest wyjątkowym produktem. Specjalnie dobrany sposób wędzenia oraz kilkumiesięczny okres dojrzewania sprawiają, że wyrób ma niepowtarzalny smak i aromat.

Wizyta w serowarni edukacyjnej, degustacja serów w restauracji
prowadzonej przez serowarnię Capriz


Marka Capriz oznacza najwyższą jakość i regionalne składniki. Sery powstają z mleka koziego oraz krowiego. Asortyment produktów Capriz obejmuje miękkie i twarde sery oraz różne rodzaje serów śmietankowych. Zwiedzając część edukacyjną mieszczącą się w dolnej części budynku, można zapoznać się ze sposobem produkcji serów, a także poznać wiele ciekawostek związanych z ich wyrobem, a w przyzakładowym sklepie zaopatrzyć w tradycyjne produkty.

Jacek Kwiecień
Piotr Figlarz

Zdjęcia: Anna Pilarska, Jacek Kwiecień

 

udostępnij
do góry