Strona główna/Aktualności/Czy będą zmiany w prowadzeniu ksiąg rejestracyjnych dla bydła, owiec, kóz i świń?

Czy będą zmiany w prowadzeniu ksiąg rejestracyjnych dla bydła, owiec, kóz i świń?

2018-11-06

Minister Jan Krzysztof Ardanowski przygotował projekt rozporządzenia, który zmienia rozporządzenie dotyczące prowadzenia księg rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz. Projekt przewiduje, że portal IRZPlus pozwoli na odejście od prowadzenia ksiąg rejestracji tych zwierząt w tradycyjnej formie. Wprowadzenie nowych przepisów wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która zmieniła wcześniejszą ustawę.

System IRZplus jest przeznaczony dla hodowców bydła, owiec, kóz oraz świń. System ma za zadanie ułatwić posiadaczom zwierząt ich rejestrację i szybkie zgłaszanie zdarzeń, a także składanie zapotrzebowania na numery kolczyków bez konieczności wychodzenia z domu i w dowolnym czasie.

Uruchomienie portalu przez ARiMR umożliwiło posiadaczom zwierząt bezpośredni dostęp do informacji. Możliwe jest więc zastosowanie odstępstwa, pozwalającego ma odejście od prowadzenia ksiąg w siedzibie stada, jeśli posiadacz zwierząt ma bezpośredni dostęp do danych z krajowej centralnej bazy danych. Korzystanie z systemu informatycznego obsługującego rejestr oznakowanych zwierząt gospodarskich uznano za równoważne z prowadzeniem rejestru w gospodarstwie (księgi rejestracji) w formie elektronicznej. Będzie to dużym ułatwieniem dla rolników.

Posiadacze zwierząt, którzy chcą korzystać z portalu IRZplus, uzyskają do niego dostęp rejestrując się w aplikacji e-WniosekPlus w celu utworzenia nowego konta. Jeśli natomiast mają już dostęp do tej aplikacji, mogą w łatwy sposób, podczas logowania, rozszerzyć posiadane uprawnienia o dostęp do portalu IRZplus lub skorzystać z posiadanego dostępu do dotychczasowej aplikacji CK IRZ.

Projektowane rozporządzenie zawiera obowiązek dokonywania zmian w księgach rejestracji świń prowadzonych w obszarach zapowietrzonym, zagrożonym lub innym podlegającym ograniczeniom z terminie 2 dni od dnia, w którym zastąpiło zdarzenie powodujące obowiązek wpisu. W pozostałych przypadkach pozostawiono termin 7 dni.

Przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., tak aby osoby korzystające z portalu IRZPlus nie podlegały sankcjom z tytułu braku prowadzenia księgi rejestracji w dotychczasowej formie, w przypadku kontroli w ich siedzibach stad w zakresie spełniania wymogów wzajemnej zgodności, tzw. cross compliance.

Magdalena Guldzińska

Źródło:

  • www.farmer.pl,
  • www.arimr.gov.pl.
udostępnij
do góry