Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Dary pszczół Gospodarstwo Pasieczne Mateusz Zygmunt

Dary pszczół Gospodarstwo Pasieczne Mateusz Zygmunt

2018-11-29

Gospodarstwo Pasieczne Mateusza Zygmunta powstało w 2007 roku i jest gospodarstwem z rodzinnymi tradycjami. Właściciel, podobnie jak jego syn, swoją przygodę z pszczelarstwem rozpoczął już jako kilkuletni chłopiec pod czujnym okiem swego ojca, doświadczonego pszczelarza. Gospodarstwo zlokalizowane jest w województwie świętokrzyskim, na ziemi sandomierskiej w Dorzeczu Wisły w miejscowości Łążek, wpisując się w naturalny sposób w tradycję produkcji wyrobów pszczelarskich w ramach Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego oraz Świętokrzyskiej Kuźni Smaków.

W tym absolutnie wyjątkowym miejscu, objętym programem Natura 2000, powstają niepowtarzalne w smaku produkty. Pasieka jest spełnieniem pasji, fascynacji życiem pszczół oraz aspiracji zawodowych. Pozyskiwane są tu zarówno delikatne miody wiosenne, późniejsze, niezwykle cenne, szlachetne miody lipowe i spadziowe, a także inne produkty pszczele: pyłek pszczeli, kit pszczeli, pierzga i wosk z którego wyrabiane są świece o różnorodnych kształtach oraz figurki. Czystość okolicznych lasów, łąk i pól w połączeniu z perfekcyjną dbałością o stan rodzin pszczelich oraz wysoką miodnością owadów, to fundament, na którym oparta jest marka i niekwestionowana renoma.

Głównym profilem jest produkcja miodów, ze szczególnym uwzględnieniem miodów odmianowych. Dlatego też gospodarstwo ma charakter wędrowny; w celu uzyskania wysokiej jakości miodu pszczoły są wywożone na różne pożytki (rzepaku, akacji, gryki, facelii, wielokwiatu, fasoli, nawłoci, leśny, wrzosu, lipy, spadzi). Miody z Pasieki były niejednokrotnie doceniane przez lokalne media oraz w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów. Ponadto zostały również wyróżnione i nagrodzone znakiem Top Produkt w ramach programu „Doceń polskie”, a w 2016 roku miód z Gospodarstwa Pasiecznego Mateusza Zygmunta wpisany został na Listę Produktów Tradycyjnych pod nazwą ,,Miód Akacjowy z Łążka’’.

Współczesnych pszczelarzy, hodujących pszczoły z zamiłowaniem, powszechnie uważa się za ludzi na wskroś dobrych, których źródło dobroci tkwi w nieustannym obcowaniu z najszlachetniejszymi spośród owadów.

Monika Bernaś

udostępnij
do góry